zjentek

Jaký je maximální dosažitelný cíl kapitalismu?

Za komunismu to je, řekňeme, rovnost všech na zemi. To by mělo jako vrcholová příčka stačit a není potřepa expandovat do vesmíru. To je třeba šlechetné.
Demokracie , tam je to celkem jasný, to je škoda mluvit.
Ale co je „vrcholem“ kapitalismu?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Já nechápu, proč tomu, co je teď, všichni říkají „kapitalismus“. Cílem kapitalismu byla možnost teoreticky pro každého schopného člověka své schopnosti a talent zúročit, v podstatě na něm vydělat.
To, co se děje teď, není „kapitalismus“, ale takový hybrid mezi kapitalismem a socialismem nebo socialismus naruby. A cílem tohoto zřízení je těžko říci co. Možná se to brzo dovíme, ale asi to nebude nic příjemného.

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že kapitalismus není ideologie, jako třeba marx-leninismus. Je to jen způsob fungování společnosti, tržní hospodářství. Za cíle snad můžeme považovat zisk, stabilita, prosperita.

anonym

Vrcholem kapitalismu je, aby co nejvíc lidí bylo chudých a co nejméně lidí bohatých.
Protože jak řekla matka Tereza: „Hlad je na světě proto, že nedokážeme nasytit chudé, ale protože nedokážeme nasytit ty bohaté.“

A ještě.
„Není umění nasytit chudé, ale je umění nasytit ty bohaté.“

A tak bohatí se koupou v šampaňským, a nevědí roupama co by ještě snědli a jaké hrady by si ještě postavili a chudý lid nemá ani na pořádné jídlo.

mosoj

Zotročení většiny lidí na Zemi pár jedinci. Kdosi tady bude zase říkat, že ne i když všichni vidí, že ano.

kelley

Mně pořád vrtá hlavou myšlenka, že když cílem socialismu je, aby měli všichni stejně, tak cílem kapitalismu je (logicky? 🙂 ) že jeden bude mít všechno a ostatní vůbec nic…

Cenobita

Cílem kapitalismu je kumulace kapitálu.

dubraro

Všechno bude vlastnit jedna osoba, ostatní budou otroci.

xxx3

kapitalismus je spíš určitý princip, jak jak efektivně nakládat se statky, víc bych v tom nehledal, a to hlavně proto, že když se člověk začne zabývat různými zeměmi s „kapitalismem“, tak zjistí, že těch „kapitalismů“ je opravdu hodně a řada konkrétních komponent se často zásadně liší a také neustále proměňuje v čase. Protože se jedná jen o základní princip, tak je právě možné ho neustále modifikovat v závislosti na momentální situaci. Pokud by člověk chtěl zabíhat do detailů, tak už je potom nezbytné mluvit o konkrétní zemi a také konkrétní době. Kapitalismus v USA před sto lety a dnes není totéž.

zjentek

NukNuko, tohle by mohlo platit třeba za předpokladu, že hmotné statky odrážejí schopnosti a talent člověka. To ale zdaleka není pravda, o tom jsem se přesvědčil mezi „šťastnými chudými“ v chrámech různě v Asii.
Takže „statky“ asi cílem nebudou. A nebo naopak podle všeho ano, budou, ale pak je kapitalismus pro jiné, nežli jsou schopní a talentovaní.
Jinak, druhý odstavec plně souhlas.

Cenobita

Například pan Bakala, systém mu umožnil zbohatnout spekulacemi, které by měly být trestné již při pouhém pomyšlení na ně (příprava k trestnému činu), tunelář. Zákony jsou na něj krátké, protože s takovým typem kriminality zákony vůbec nepočítaly. Za socialismu by na něj stačil paragraf o rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví. V našem kapitalismu jej ještě obdivují jako managera. A pan Bakala nás stále stojí peníze, protože ještě nedoběhly všechny jeho aktivity dokonce, stále odklání velké objemy peněz a stát je pak musí sanovat.

Nuk nuk

Jak napsal Kepler, kapitalismus (tedy skutečný kapitalismus) není ideologie, nemá tedy stanovený žádný cíl, nějakou konkrétní představu o dokonalosti světa. Jediné, co tehdy platilo, že se z obyčejného ševce mohl za určitých okolností stát Baťa. Navíc skutečnému kapitalismu už dávno odzvonilo, takže hledat ho, byť někde v Asii, je marné. U nás skončil v roce 1948, na Západě odumíral pozvolněji, ale už není. To, co vidíte teď už není kapitalismus, to je ideolodie, která staví na prvcích kapitalismu i socialismu. A cíl? Podívejte se do Norska nebo do Švédska, tam jsou zřejmě cíli téhle ideologie nejblíž.

Cenobita

Vše se vyvíjí i kapitalismus, již není stejný jako na počátku, je rafinovanější, podobně jako jsme hovořili o rozvinuté socialistické společnosti, tak toto je pokročilejší forma kapitalismu, která vykořisťuje pracující daleko rafinovaněji než první fáze. Například v USA je docela zajímavý problém onemocnět a pak se snažit léčit, žádný sociální systém tam neexistuje – vyždímat člověka a nechat ho pojít.

Současný kapitalismus má ale stále stejný a neměnný cíl: zisk, hromadění kapitálu z práce jiných. Kdyby nepřišla 2. sv. válka tak by už dnes bylo Baťovo impérium = Československu. Už před Válkou patřilo Baťovi celé město Zlín a určitě by expandoval dál. Bylo by zajímavé vidět co by se dělo, jak by Baťa a jemu podobné tahali za nitky a řídili stát, pak by se pustili do mezinárodní politiky. Vždyť USA to dělají stále.

xxx3

neřekl bych, že ve světě už není. Pokud by tomu tak bylo, tak by to znamenalo, že existuje nějaká přesná (a všemi sdílená) definice typu: „kapitalismus = následuje výčet položek, podmínek etc.“ Nic takového na světě nikdy nebylo. Pokud bychom porovnali systém v Anglii na počátku 19. století a o sto let později, také tam najdeme řadu věcí dosti jinak. Síla kapitalismu tkví především v tom, že nikdy nebyl nerozlučně spojen s nějakým dogmatickým všespolečenským systémem, což právě umožnilo jeho neustálou modifikaci podle toho, jak se svět vyvíjí. Rigidní výklady světa typu „takhle to má v čisté podobě správně vypadat“ jsou odsouzeny k zániku, protože svět se neustále mění.

zjentek

Cenobito, kumulaci nepovažuji za vrchol, ta mně přijde spíše jako průběžný jev. Mě zajímá, co je vrcholem, pokud vrchol (nebo naplnění, jak kdo chce) kapitalismu existuje.

Cenobita

Hromadění majetku je cílem kapitalismu. Kapitalismus jiné cíle nemá. Jiná věc je, že to nevede asi k tomu kýženému vrcholu, kapitalismus je nenasytný nemá nikdy dost. Dalo by se to dále rozvádět, že cílem kapitalismu je hromadění majetku, a odtud hromadění moci. Hromadění moci vede k touze ovládat celou Zemi.

Cílem kapitalismu může být touha po světovládě, což v právě probíhajícím procesu globalizace již nyní běžně zažíváme.