Rokio

Jaký druh želvy se dožívá nejvyššího věku?

Nejlepší odpověď
annas

Jak to často bývá, informace se liší.

1. Anglický i český zroj uvádí, že nejstarší žijíci želva je Jonathan, Ve věku 183 let či 184 let (český zdroj) žije na malém atlantickém ostrově St. Helena. Narodil se v souostroví Seychel v Indickém oceánu.

Průměrně se tyto želvy dožívají 150 let.
https://www.li­vescience.com/53365-jonathan-tortoise-is-oldest-animal.html
--

2. Nejstarší žijící želvou je Jonathan.
https://zooma­gazin.cz/nejstar­si-zelva-na-svete-je-johnathan/

3. "K dlouhověkosti želv jen několik poznámek pro ilustraci. Obvykle se tvrdí, že menší druhy se dožívají okolo jednoho sta a velké až přes dvě stě let, ale doložitelné jsou pouze některé případy.

Nejdéle žijící želvou však byla madagaskarská želva paprsčitá Tu’i Malila, která se roku 1965 dožila 188 let. Tu’i Malila byla darem kapitána Jamese Cooka královské rodině Království Tonga, kam ji přivezl roku 1777. Existuje však i jiný názor, že ji získal král George Tupou I v první polovině 19. století z jiné mořeplavecké výpravy.

Jestliže budeme z různých analogií předpokládat, že hranice senility pro velké želvy začíná např. někde mezi 210 až 250 lety, mohou se nám z našeho pohledu jevit jako téměř nesmrtelné. Je také neoddiskutovatelnou skutečností, že je to doba dost dlouhá na to, aby se jí dožilo jen minimum želv (nejzdatnějších a nejšťastnějších), protože ostatní (ne-li všechny) zahynou jinak než stářím již dříve.

Opravdu průkazný by proto byl jen řízený pokus založený na sledování přiměřeného počtu vybraných zdravých jedinců."
https://vesmir­.cz/cz/casopis/ar­chiv-casopisu/2000/cislo-2/jak-dlouho-zije-zelva.html

Další odpovědi
ivzez

Průměrně se nejvyššího věku dožívá průměrný druh želvy.
(Jaká otázka, taková odpověď.)
_______

Doplňuji (po opravě otázky): Pravděpodobně seychelská želva.

marci1

S obrovskou velikostí seychelských želv (délka krunýře až 120 cm, váha až 250 kg) se pojí i jejich značný věk. Za nejdelší doložený věk se považuje 255 let (1750–2006), kterých se dožila želva Adwaita, dovezená britskými námořníky politikovi a úředníkovi Britské východindické společnosti Robertu Cliveovi do zoo v Kalkatě. Vysokého věku se pochopitelně dožívají i další druhy želv, např.
madagaskarská želva paprsčitá (rekordní věk 188 let) či galapážská želva sloní (rekordní věk 175 let).

https://21sto­leti.cz/2010/09/­17/10-nejdele-zijicich-zivocichu-sveta/

Rokio

ivzez: Děkuji za upozornění. Chybu jsem v otázce opravil.