Zvědavecxy

Jaký čas je použit v níže uvedené německé větě?

Dobrý den,
chci se zeptat, jakým časem je napsaná následující věta.
Auch wenn die Firma mit den Folgen des Skandals noch einige Jahre zu kämpfen haben wird, glauben Experten nicht, dass das Unternehmen in Gefahr ist.

Němčinu se začínám učit. Jen nějak nemohu přijít na to, proč je použito zu kämpfen haben wird
Trpný rod se v němčině v přítomně čase vyjadřuje pomocí sein + příčestí minulé daného slovesa, v perfektum sein + příčestí minulé daného slovesa + worden, v preteritum wurde + příčestí minulé

Děkuji

Nejlepší odpověď
ivzez

Zkusil jste si tu větu přeložit?

»Přestože firma bude muset ještě několik bojovat s následky skandálu,
nevěří experti, že je podnik v nebezpečí.«

Slovesa haben a sein ve spojení s infinitivem s zu vyjadřují
možnost (sein), nutnost nebo povinnost (sein i haben).

V případě slovesa sein jde o obecné vyjádření nutnosti nebo možnosti.
Das ist überall zu kaufen. To se dá koupit všude.

V případě slovesa haben se uvádí i kdo má povinnost něco udělat.
Die Firma hat mit den Folgen des Skandals noch einige Jahre zu kämpfen.
Die Firma wird mit den Folgen des Skandals … zu kämpfen haben.
Firma musí (bude muset) s následky skandálu bojovat ještě několik let.

Ve Vaší větě byl použit budoucí čas, ale bylo možné použít i čas přítomný.
Auch wenn die Firma mit den Folgen des Skandals noch einige Jahre zu kämpfen hat, …

Jde o vedlejší větu, proto musí určitý slovesny tvar stát na konci.

________

Trpný rod:
sloveso werden (nikoliv sein!) v příslušné osobě + příčestí minulé významového slovesa.
Die Häuser werden erbaut. → Domy se staví.

Stavové pasivum (výsledek nějaké činnosti):
Die Häuser sind erbaut. → Domy jsou postaveny.

_______________

Pozor i na češtinu:
V perfektu, v préteritu (nikoliv v perfektum/pré­teritum)…

ivzez

Ve Vaší větě není trpný rod.