Kelt

Jaký by měl být vztah člověka ke kulturním hodnotám? Má to vzít jen na vědomí?

Člověk by měl mít přehled v kultuře, sportu, politice a pod a vědět, kdo je kdo, znát literatur a pod. Ale jaký má zachovávat vztah k těmto dílům. Mohu znát dílo nějakého spisovatele, ale nějak mne to nezaujalo. Stejně je to s obrazy, sochami, hudebními díly a pod. Mohu to dílo poznat, ale nechává mne chladným. To neznamená, že budu tato díla ničit. Jen mne zajímá, zda je nějak určeno, co se mi má líbit a co ne?

Nejlepší odpověď
annas

Kultura je součástí našeho života, V širším slova smyslu je to všechno, co člověk vytvořil v průběhu své historie.

Ale nešlo vyždy jen o hodnoty kladné, takže je třeba, aby člověk rozlišoval, co
se dá považovat za přínos v minulosti v současnosti., co přežívá a co zanikne.

Pokud bereme umění jako kulturu v užším slova smyslu, zaměřujeme se především na hodnotu estetickou, proto si vybíráme uměleckou tvorbu.

Umění nás přece obohacuje vnitřně, učí srovnávat různé pohledy na barvu, tvary, zvuk na to, co se objevuje v jednotlivých druzích umění.

Někomu se líbí literatura, jinému divadlo, film, tanec, hudba , výtvarné umění, architektura atd.

To, co se nám líbí, vzbuzuje v nás pocit krásy, to je čistě subjektivní, záleží na každém jedinci.

Myslím si, že umění neklame, ale je to pohled očima někoho jiného, který můžeme přijmout, nebo zamítnout… Neřeším např. tvrobu na objednávku …

Každý se dívá jinýma očima …I když se mu něco nelíbí, tak neničit! … Źít a nechat žít …

Další odpovědi
ivzez

Jistě, že není určeno, co se komu má líbit.
Ale myslím si, že je dobré mít přehled a představu, co, případně
jak (kdy, kde) kdo vytvořil, napsal, namaloval, složil, …

Drap

Nelze nikomu určit jaké by měl mít pocity a dojmy z čehokoli.

xxx3

Určeno, co se má líbit, naštěstí není. V diktaturách je možné nařídit cokoli, třeba uctívání kýčů, to si můžeme pamatovat i z naší země. Znalost uměleckých děl jakožto nějakého kanonizovaného seznamu je dobrá tak akorát k maturitě a ohromování méně znalých. Navíc je otázka, co to znamená „znát“ umělecké dílo. Obrovské množství lidí, které „klasika“ nijak hlouběji nezajímá, slyšelo hlavní téma Beethovenovy 5. symfonie (aneb papapa pá), dá se ale říci, že ji všichni znají? Je pochopitelné, že asi neexistuje umělecké dílo, které by mohlo zasáhnout úplně každého. V takovém případě je asi nejlepšín přístupem pokora a snaha pochopit, jak ho vnímají jiní lidé. Jakékoli umělecké dílo je totiž nahlíženo skrz vlastní zkušenost člověka.

zjentek

V oblasti umění jde o fantazii umělců, která MUSÍ BÝT někým dalším OCENĚNA. Pokud tuto fantazii umělce ocenit nedokážu, neměl bych se o to ani pokoušet, abych omylem neudělal boháče či slavného z člověka bez fantazie. A že už to tady bylo nesčetně krát… i v historii.

led

Kultúrna hodnota je vyjadrenie kultúry života človeka
Kultúra to nie je len umenie
Kultúra je aj prijímanie sveta okolo nás, vzťah k prírode
Kultúra je aj spôsob nášho života, komunikácia človeka s človekom