Otazník123

Jakou silou bude ve vodě nadnášena lahev se stlačeným vzduchem?

Představme si že máme láhev se vzduchem která se za normálních podmínek vznáší na hladině. Bude stejná láhev naplněná stlačeným vzduchem nadnášena větší silou nebo bude naopak více potopená? Já si myslím že bude více potopená kvůli větší hustotě vzduchu ale nejsem si jistý.

Nejlepší odpověď
Kepler

Otázka zní „jakou silou“. I tady platí Archimédův zákon o tíze kapaliny vytlačené. Pokud bude tíha tělesa ponořené do kapaliny vyšší, půjde ke dnu. Pokud nižší, bude plavat. V každém případe bude na tom láhev se stlačeným vzduchem trošku hůř, protože bude mít vyšší hmotnost, která je závislá na stupni stlačení toho vzduchu.

Další odpovědi
Edison

Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou rovnající se tíze kapaliny tělesem vytlačené. Myslím, že AZ hovoří za vše.

Aneb: Naplň lahev kapalinou, na které budeš plavání zkoumat a zvaž ji. Pak tutéž lahev naplň látkou, kterou hodláš zkoumat a opět ji zvaž. Výsledek poznáš sám. V případě vzduchu zvaž, jak moc bude stlačený a vem přitom v potaz mez stlačitelnosti plynů, v zásadě kapaliny jsou nestlačitelné, takže po zkapalnění vzduchu. Pak můžeš vzít i tabulky a najít si měrnou hmotnost vody, měrnou hmotnost zkapalněného vzduchu a opět Ti bude jasno.

Alesh

Tak stlačený vzduch se bude chovat jako kdyby v té lahvi byla jiná látka s vyšší hustotou. Bude plavat lahev naplněná olovem?
Teda abych to upřesnil, resp. držel se přesně tvého dotazu. Lahev bude nadnášena samozřejmě stejnou silou, viz Archimédův zákon. Buda na ní ale působit větší gravitační síla. Rozhodne jejich vzájemné složení, tj. od jistého stupně stlačení dojde k tomu, že se láhev potopí. Vlastně to nastane tehdy, když průměrná hustota celé lahve překoná hustotu látky, ve které je ponořena.

Arne1

Myslíš správně. I ten vzduch něco váží. Na tom principu se třebas prodávají plynové bomby nebo čerpání zemního plynu do aut.
Bombu s propanem když zvážíš, tak odečteš váhu železa (je tam napsaná) a máš váhu plynu.

Edison

Ještě jsem zapoměl: Pokud jde o tu sílu, pak je potřeba rozdíl měrných hmotností v [kg] látek přepočítat na tíhu, tedy na sílu v [N].