bolak

Jakou minimální rychlostí musí letět letadlo, aby nespadlo?

Nejlepší odpověď
mosoj

Minimální letová rychlost je daná průřezem křídel ( tvarem jeho horní a dolní plochy ) , plochou křídel a celkovou vahou letadla.
Přičemž platí že se stejnými křídly se rychlost zvyšuje s vahou letadla a naopak.

Další odpovědi
ducky

Není to u všech letadel stejné.

Každé letadlo má na rychloměru výrazně vyznačenou rychlost, při které už nebo ještě letí. Říká se jí pádová rychlost. U ultralehkých letadel nesmí být vyšší než 65 km/h. Takovou pádovou rychlost má také Zephyr.

Zhruba na této rychlosti, mírně přitáhnete knipl a letadlo se vznese. Okamžitě povolíte (potlačíte) tak, aby letoun nezačal hned stoupat, ale rozlétl se jen mírně nad zemí. Po dosažení 120 kilometrové rychlosti, kdy je již výkon motoru i rychlost letu dostatečná, přitáhnete knipl a přejdete obloukem do stoupání, pořád na plný plyn přitom však stále dodržujete rychlost 120 km/h.

Po nastoupání několika desítek metrů zavřete klapky, které mají omezení na 130 km. Pro vyšší rychlost již nejsou v otevřené poloze konstruovány.

Po dosažení okruhové výšky kolem 150 m nad zemí, stáhnete plyn na běžné otáčky (u Zephyra za bezvětří řádově kolem 3800 pro rychlost 120 km/h) a dál již udržujete cestovní rychlost – v našem případě třeba 120 km/h, ale rozsah rychlostí je u Zephyra poměrně velký, takže cestovat může zhruba od 100 do 220 km/h. Maximální nepřekročitelná rychlost je 270 km/h.

Zdroj:http://www.la­azatec.cz/cla­nek450.html

led

Nebudem udávať rýchlosť a technické parametre v číslach, tie závisia od konkrétneho lietadla a jeho stavu.
Minimálna rýchlosť lietadla závisí od jeho veľkosti, aerodynamického tvaru, hmotnosti a atmosferických podmienok. Jestvujú technické predpisy a normy určujúce minimálnu rýchlosť konkrétneho typu lietadla pre dané podmienky. Všeobecne možno len definovať:
Lietadlo môže letieť takou minimálnou rýchlosťou, ktorá je nad hranicou bodu pádu.
Pri nedodržaní týchto vzájomných podmienok, môže lietadlo z minimálnej rýchlosti prejsť do pádu s následnou haváriou (ak sa mu nepodarí zvýšiť potrebnú rýchlosť pre bezpečný let)

Emefej

Záleží na typu letadla, třeba stará Andula An-2 má pádovou rychlost pouhých 90km/h.

MK44

Ještě Ti sem přidám Boeing 747 – stall speed je cirka 350 km/h při minimálním zatížení. 🙂

Agneta

Tak např. takový normální jednomotorový šmejd, co udělá maximálně 180 – 200 km/h,
může 80 km/h letět, a je to u takového dokonce lepší, protože od 120 km/h začíná být hlasitý a při té jeho trvalé rychlosti(200km/h) se v něm nedá mluvit :DDD

raushnigupta

„Chardham Yatra By Helicopter
“:https://www.y­atrabyhelicop­ter.in/

raushnigupta

Great thanks so much for this Mark! It’s a huge help! Look forward to more of your articles and videos! Visit Us: [url=https://ww­w.yatrabyheli­copter.in/]Char­dham Yatra By Helicopter[/url]