pat a mat

Je možné, aby letadlo letělo tak rychle?

I kdyby to bylo po větru a vzhledem povrchu země zdá se mně to neskutečné. Boeing 787 dle monitoru u sedadel 1150 Km/h. Jižně od Grónska a Islandu.
Oukland – Kodaň, letová hladina 12000 – 12500m blíž k Evropě i pod 900Km/h. Právě se mi to nechce věřit. Netuším jaké jsou tam větry pro případ že se to počítá ve vztahu povrchu země.

Nejlepší odpověď
magorvkleci

Pokud to bylo z USA do Evropy, pak to podle mne to není pravá vzdušná rychlost, ale rychlost podle GPS a je to způsobeno pásmem tzv. polárního tryskového proudu, kde se kolem 50° s.š. ve výšce kolem 10 km pohybuje vzduch směrem k Evropě rychlostí běžně 160 km/h, ale i dvakrát nebo třikrát rychleji. Šířka tryskového proudu je přes 100 km, výška 3–5 km.

Další odpovědi
Drap

A proč ne? Létá se i rychleji.
https://21sto­leti.cz/2006/07/­21/10-nejrychlejsich-letadel/

aliendrone

Tak na civilní dopravní kysnu, kde ekonomie provozu hraje prim je to zajisté úctyhodný výkon. Nicméně nejen vojenské hračičky, ale i civilní dopravní letada dosáhla podstatně vyšší rychlosti. Tu-144 (> 2400km/h) a Concorde (>2300km/h) a to už v 70. letech.

Emefej

POokud se letoun dostane do Jet Streamu, tak je to možné.

mosoj

Ano je to možné. Boeing 787 má max. cestovní rychlost 0,85M.
Vzhledem k tomu, že rychlost zvuku ve vzduchu klesá s tlakem a teplotou. Muselo to být někde ve výšce 4 000 – 5 000 m. Pokud by to bylo výše, pak by tato rychlost znamenala nadzvukovou rychlost a to si pilot vzhledem ke konstrukci draku podzvukového letadla nemůže dovolit. Nic není tak jednoduché jak se zdá.

https://www.tre­king.cz/pocasi/at­mosfericky-tlak.htm

Usoman

Proč by ne? Rychlost zvuku je asi 1 225 km/h a i o něco vyšší rychlosti by se stroji nemělo nic stát, teda pokud pilot není debil a prudce s tím neuhne, to by se pak zlomily křídla. Jinak v dnešní době se vše počítá přes složité programy a simulace, když se navrhuje nový stroj, do toho je Boeing 787 Dreamliner jedno z nejmodernějších letadel starý jen pár let s novou generací trupu, který je ještě odolnější a ohebnější než dřívější letadla.

Ono je to taky tím, že takhle rychle se lítá ve vysokých výškách, kde je řídký vzduch. Letět touhle rychlostí při zemi … no nevím co by se stalo.

Kepler

Zdá se ti to správně. Maximální letová rychlost Boeingu 787 je asi 950 km/h (vodorovný let, 12 000 m), takže letět ještě o 200 km rychleji je už nad jeho síly. Málokteré dopravní letadlo umí lehce přes 1000 km/h. Leda by to bylo na plný výkon při výrazném klesání, ale takhle dopraváky nelítají (šetří palivo). Závěr: nepravděpodobné.

Dochy

Pravděpodobně šlo o skutečnou cestovní rychlost (vztaženo k zemi a s podporou větru – jet-streamu). Jinak rychlost zvuku ve 12000m je cca 1062km/h a B787 opravdu není nadzvukové letadlo.

Kepler

Emefej: v zásadě máš pravdu, ale ve vyšších zeměpisných šířkách se jet stream nevyskytuje. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tryskov%C3%A9_pr­oud%C4%9Bn%C3%­AD#/media/File:Jet­streamconfig.jpg

mosoj

Rychlost zvuku ve výšce 12 000 m je cca 1065 km/hod. Jednalo by se tedy o nadzvukovou rychlost, což zajisté není možné.

mosoj

Rychlost letadla se měří pitotovo nebo venturiho trubicí. Měří se tedy dynamický a statický tlak. Ze vzájemného poměru a za použití korekcí na tlak vzduchu a jeho teplotu se stanovuje okamžitá rychlost letadla, vzhledem k rychlosti zvuku za těchto podmínek.

mosoj

Je pravděpodobné, že jste letěli proti vzdušnému proudu a rychlost na tomto rychloměru byla zkreslená. Pilot má v kabině jiné přístroje, včetně ukazatele rychlosti větru.