MichaelOffic

Jakou měla nejpůvodnější podobu rotunda na Řípu?

Myslím tím podobu kolem roku 1039.

Zajímají mne okna, vchod a zda byla omítnuta? …Nikde nejsou žádné detaily o tom… Díky.

Vím že dřív tam nebyla ta třetí věž, taky že po přidání třetí věže byl vchod ze západu „z boku“ přes ní (v 19.stol se ten původní východ zazdil a prorazil zepředu jak je dnes).....Ale mě zajímá zda tam někdy v té době byla už nějaká omítka a nebo kdy tam byla první její vrstva, taky jak byly rozestavěné ty okna, když se přinejmenším 2× za poslední staletí měnila i rozmístěním.

Udělal jsem photoshop a chybí jen podoba zdi a rozmístění oken a proto bych rád věděl zda někdo ví jak to vypadalo? A logicky mi došlo že vchod musel být taky z boku kolem r.1039 protože žádný průzkum neříká že by vchod byl původně tam kde je dnes, než po roce 1100+ byla přestavba.

Nejlepší odpověď
annas

„Výjimečná poloha hory Ŕíp a konec konců i to, že byla akcentována v Kosmově líčení, vzbuzovala domněnku, že v době předkřesťanské byl Říp pohanským kultovním místem. Ta se nejednou v procesu christianizace stávala centry nového křesťanského kultu. Přesvědčivé doklady pro takový předpoklad však chybí“.

Kníže Soběslav na hoře Říp podle svědectví kanovníka vyšehradského dal znovu vystavět tamní kapli začátkem 12, století. Původně byla zasvěcena jen sv. Jiří, později i sv. Vojtěchovi.

"O podobě nejstaršího kostela na Řípu, o němž se dovídáme z kroniky kanovníka vyšehradského, nic bližšího nevíme.

Stávající rotunda prošla řadou stavebních úprav, mimo jiné k ní byly připojeny přístavby, později odstraněné. Má válcovou loď otevřenou na východě do apsidy, na protilehlé straně pak k lodi přiléhá válcová věž.

Její zdivo je se zdivem lodi provázáno, takže věž, loď i apsidy jsou celistvým dílem. Loď byla původně přístupna od jihu portálem, až mnohem později byly zřízeny vstupy na severní straně lodi a v ose rotundy ve zdivu západní věže. V lodi byla na západě pavlačová tribuna, původně z přízemku lodi přístupná schodištěm při její jihozápadní straně. Původně zaklenuté přízemí věže bylo přístupné z lodi, z tribuny se otevíral průchod do patra věže. Loď dostala dosud dochovanou kopulovitou klenbu, zploštělou u triumfálního oblouku. Apsida je sklenuta konchou."

http://kralov­skedilo.ktf.cu­ni.cz/lokality/Rip-%E2%80%93-Rotunda-sv-Vojtecha-a-sv-Jiri

http://www.mne­tes.cz/assets/Fi­le.ashx?id_or­g=9739&id_doku­menty=46408
„Kostelík na Řípu je na rozdíl od mýtu jediný hmatatelným
pojítkem s minulostí. Z pohledu dějin umění jde o románskou rotundu s
podkovovitou apsidou a válcovitou západní věží. Byl vybudován z
kvádříkového zdiva z
opuky a má několik jednoduchých i sdružených
románských oken. Z formulace, že byl roku 1126 obnoven a poté znovu vysvěcen olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem víme, že musel existovat již před tímto rokem (než zchátral, což ovšem nějakou dobu trvalo).“

Další odpovědi
marci1

Dočetla jsem se jen, že původní podoba kolem r. 1039 byla bez věže. 🙂
https://www.rotunda-rip.cz/cs/o-hore-rip-a-o-rotunde/vice-o-rotunde

MichaelOffic

Udělal jsem menší úpravu… odpovídá toto původní podobě?
https://imgup­.cz/images/2018/07/­03/PicsArt_07-03-06.15.31.jpg

independent

Jak vypadala v roce 1039 nevím, ale vím že ještě nedávno byla vidět z okolních vesnic. Můj otec z jedné z nich pochází a pokaždé, když tam jedeme, říká „Ta káplička už není přez ty stromy vidět“

annas

Můžete všude najít, že nejsou dochované zprávy, jak jsem uvedla. Navíc, že rekonstrukce obnovila původní stav.

Třeba když budete hledat sám, najdete informace, které vám budou vyhovovat.