novvem

Jakou měl Karel Veliký korunu?

Jak vypadala jeho koruna? Koruna Svaté říše římské v té době ještě nebyla.

Nejlepší odpověď
annas

Koruna Svaté říše vznikla až později.

"Císařská koruna bývá nazývána „korunou Karla Velikého“ po zakladateli jednotného evropského státního útvaru, přísně vedené, mírové Západořímské říše.

Zhotovena však byla později, pravděpodobně pro korunovaci Oty I. Velikého 2. 2. 962. Toto datum je datem vzniku Svaté říše římské národa německého, budované na křesťanských principech."

http://www.ci­sarskakoruna.cz/his­torie/navrat-cisarske-koruny

"Karel Veliký se nicméně nechal od papeže korunovat. Korunu z jeho rukou přijal v roce 800. Co korunovace symbolicky znamenala pro raně středověkého člověka? Jak vnímal tento akt?

Drška: O tom, co vůbec korunovace v roce 800 znamenala, za jakých okolností proběhla, jak formálně vypadala, se přou historici dodnes.

Pokud jde o formální stránku, tak papež Karla pomazal a vsadil mu na hlavu diadém, o jehož podobě nemáme zdání. Byly zpívány oslavné písně. Účast papeže a pomazání jsou asi dvě nejzásadnější věci, které oddalovaly ceremoniál od byzantského. A patrně byly hlavní příčinou, proč Karel Veliký nebyl s korunovací spokojen." atd.
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/ar­chiv/1027504-karel-veliky