Kelt

Jakou kytaru vybrat z široké nabídky? Doporučíte něco?

Kdysi dávno, z vyprávění starců a mých vzpomínek jsem měl kytaru. Jednu od roku 1975, tehdy stála 300 Kč, pak od roku 1981 až do roku 1992 kytaru SChneider, za tehdejších 2500 Kč. Od té doby jsem kytaru měl snad párkrát v ruce, ale ta přestávka se projevila, bolest ruky, prstů, chce to trénink. Uvažuji o koupě kytary – měla by být akustická,na klasické hraní, vážnou hudbu, tedy žádnou elektro, žádný snímač, horní deska symetrická, s kruhovým otvorem, krk spíše širší,a chci hrát prsty, bez trsátka, bez prstýnků, bez kapotastru a pod. Struny spíše měkčí, kdysi jsem používal struny nylonové, nebo struny na kytarové banjo. Chtěl bych se vejít do 10 000 Kč.
Koukám na stránku
https://www.mu­zikant.cz/akus­ticke-kytary/do-5000kc-k209.html?man=0&­pag=1&sor=p_a&sto=na&ak­c=na&vyp=na&ban=na
a prohlédnu si další, podívám se po obchodech.
Chtěl bych kytaru která bude ladit, mít dobrou akustiku a bude se na ní dobře hrát prsty. Nevím, zda plast pod otvorem, chránící kytaru od poškrábání trsátkem, nebo obnažený krk z jedné strany, případně f otvory v kytaře nějak ovlivní techniku hry, proto raději chci kytaru s kruhovým otvorem. Protože jsem více než 25 let na kytaru nehrál, a na trhu je tolik značek, doufám, že je zde nějaký fanda, hudebník, kytarista, který poradí. Děkuji

Nejlepší odpověď
Emefej

Výběr kytary je téma na 1000 stran, tady na to není místo. Já „brnkám“ skoro 60 let a pár kytar jsem v ruce měl. Zde je můj návrh podpořený vlastními zkušenostmi: podívej se na kytary značky Cort – http://www.cor­tguitars.cz/pro­dukty/akustic­ke-kytary/. Tvému zadání by mohly vyhovovat modely AC200 nebo AC250. Obě jsou to klasické španělky s nylonovými strunami pro hraní prsty. Ta první má smrkovou rezonanční desku, má průraznější zvuk, ta druhá je cedrová, její zvuk je takový kulatější a ušlechtilejší. Obě jsou to háklivé slečínky na komorní hraní. Na mlácení do hospody si beru Cort 100 O-NS. To není klasická španělka, ale kytara s kovovými strunami, na rozdíl od běžných kytar tohoto typu má širší hmatník, dá se na ní hrát trsátkem, ale i prsty.

Klidně napiš SZ, můžeme to dopodrobna probrat, tady na to opravdu není místo.

Další odpovědi
Kepler

Já jsem taky kdysi hrál na kytaru, v tehdejší LŠU (lidušce) i klasiku a v 70, letech si člověk mohl koupit maximálně něco z Cremony Luby. Nejlevnější bylo pádlo za 160 Kčs (něco strašného), já měl španělku za 600,–, to už bylo lepší. Všechno (i klasiku) jsem hrál na kovových strunách, prsty si zvyknou. Nylonky mi nějak neseděly, zněly mi tak nějak hluše. V dnešní nabídce se už nevyznám, ale snad ti pomůžou některé příspěvky na kytarové téma zde: https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=v%C3%BDb%C4%9Br%20k­ytary

ivzez

Z Vašeho odkazu bych vybrala snad jen tu prvni (AXL 5207 LUCIDA).

Z klasických značek se mi líbí Höfner, slušné mohou být i Yamahy.
Souhlasím s Keplerem, ani mně nylonové struny „neznějí“.
Chcete-li měkké znějící struny, vyzkoušejte kovové „devítky“ nebo „desítky“.
(Mně vyhovovaly „devítky“, na které se mi dobře hrálo prsty.)

paul1

Mně se kytary obecně líbily všechny. Problém byl ale se na ně naučit slušně hrát. Nakonec jsem vyzkoušel ukulele a zjistil, že se na ně hraje výborně, má přehlednější struny a lehčí akordy a v neposlední řadě je lépe přenosná, vejde se i do batohu