metro

Jakou efektivní dávku radioaktivity by dostal 100kilový člověk, jenž by do sebe dostal 1 gram radia 226?

Odpovědi
Edison

To jde o to, za jak dlouho. Poločas rozpadu je 1600 let.

Kelt

To by musel dostat do sebe ve formě rozpustné soli, tedy Ra(NO3)2, nebo konzumací práškového radia, pokud existuje. Radioaktivní účinek je stejný, ať je radioaktivní látka uvnitř nebo vně těla a hmotnost jedince na to nemá vliv. Podle tabulkových údajů se dá spočítat, při znalosti hmotnosti rádia a jeho rychlostní konstanty a času, tento údaj. Další věc je ta, že soli těžkých kovů jsou jedovaté, pokud máme na mysli skupinu alkalických zemin – Be, Mg, Ca, – berylium – jedovaté, vápník a hořčík důležité pro organizmus, Sr, Ba, Ra – tady jsou všechny jedovaté. Takže možná, by se člověk otrávil chemickou cestou než následkem radiace.