Kelt

Jaké žárovky jsou lepší pro použití?

Kdo mi poradí s problémem žárovek? Je problém sehnat žárovky s wolframovou spirálou, tak tam dávám LED žárovky. Mají nižší spotřebu a lépe svítí a déle vydrží. Jsou možná dražší, ale nevyhazují pojistky. Proti těmto věcným argumentům je tady slepičí názor, špatně se při tom čte, je to nepříjemné na oči a pod. Takže kdo mi co poradí? Děkuji.

Odpovědi
Kepler

To je věc názoru. Někdo má rád barvu světla bílou až namodralou, kterou já fakt nesnáším. Nejvíc mi vyhovuje teplá bílá, která se blíží barvě slunečního světla a vlastně i klasické žárovky.
https://www.t-led.cz/blog/barva-svetla/

Arne1

Nevím, proč by se při tom mělo špatně číst a proč by to mělo být nepříjemné na oči. Pokud je někomu příjemné žluté světlo, ať si koupí příslušnou nižší barevnou teplotu. Já osobně jsem od dětství zvyklý na bílé světlo a žluté je mi nepříjemné. Tepelné koule jsme doma měli jen v komoře a na záchodě.

Midoc

Kvalitní světlo mají také halogenové žárovky. Mají o menší spotřebu než klasické žárovky.
https://www.e­mos.cz/vyhodne-baleni-halogenove-zarovky-10-ks-a55-18w-e27?gclid=Cj0­KCQiA0MD_BRCTA­RIsADXoopavGOf­QVt4qzraGwFNPE-QKJU09TCvkzgX­VBQDWUgVA1KNddy­IWTBcaAqh2EAL­w_wcB
https://www.svet-svitidel.cz/ha­logenova-zarovka-e27-52w-cira-html/

Hlada

Nejlepší žárovky na čtení jsou s wolframovým vláknem. Jsou běžně ke koupi.
Pro extrémní šetřílky jsou ještě dobré vysokofrekvenční úsporky.
LED jsou dobré jen k tomu, aby bylo nějak vidět. Přijatelné jsou řetězy, napájené stejnosměrně. U LEDek do E patic je potřeba odmítnout jednocestně usměrněné. Frekvence 50 Hz je pro oči unavující.

Dochy

Za mně: LED jsou OK, jen si najdi barvu která Ti vyhovuje a typ, který nebliká. Alespoň aby neblikal na 50 nebo 100Hz. „Úsporky“ bych zahodil rovnou, má zkušenost je, že hrozně rychle slábnou a některé z nich hrozně pomalu nabíhají. Jinak klasické žárovky vídám ke koupi naprosto běžně. Jen se jim neříká klasické žárovky, ale speciální světelné zdroje, protože na klasické žárovky byla některými EUnteligenty uvalena prohibice. (Zrovna mezi svátky jsem nakupoval u ťamanů od každého výkonu pár kusů do zásoby)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Midoc

Koupit si LED diodovou žárovku s indexem podání barev Ra vyšším než
90. Jsou i energeticky úsporné.

Hlada

Arne 1: Souvisí to s frekvencí blikání. LED a zářivky nemají setrvačnost. Blikání unavuje oči. Osvětlení jednotrubicovými zářivkami bylo považováno za nehygienické a bylo zakázané pro pracoviště. Zářivky se proto montují do těles po dvou, jedna přes kondenzátor, kvůli posunu fáze. Zatímco zářivka bliká s frekvencí 100 Hz, jednocestně usměrněná LED jen 50 Hz, přičemž v druhé půlvlně je tma. Negativní vliv na zrak je proto ještě větší. S barvou to nesouvisí.

Dochy

Promiň, ale s těma zářivkama ses netrefil.
„nehygienické a bylo zakázané pro pracoviště“ – nikoliv. Pouze zářivky v základním jednofázovém zapojení nesměli být u pracovišť s točivými stroji kvůli riziku stroboskopického jevu (mohlo by se stát, že si někdo nevšimne že se stroj točí a strčit ruku kam nemá) – řešilo se to zapojením zářivek na různé fáze a dosvěcením žárovkama. Ale standardně zářivka nebliká až tak hrozně, svit ji prodlužuje do série zapojená tlumivka.
„Zářivky se proto montují do těles po dvou, jedna přes kondenzátor“ V životě jsem neviděl takhle zapojené zářivkové těleso. Kondenzátor je tam standardně pro kompenzaci účiníku a snížení rušení. Je vlastně paralelně k osvětlení, zapojen mezi fázi a nulu. Pokud se odpojí, na zářivky to nebude mít vliv, obě budou standardně svítit.

Jednocestně usměrněná LED: Snad v životě jsem to v osvětlení neviděl. A to si piš že bych si toho všiml. U CRT standardně poznám jestli jede na 72Hz a míň, nebo 75Hz a víc. Z místnosti osvětlené 50Hz LED bez dostatečně dimenzovaného vyhlazovacího obvodu bych v panice uprchl.

Arne1

Dochy souhlas. Jak jsem psal, celé dětství a pár let potom jsem prožil pod jednotrubicovýma zářivkama a nějaké vedlejší nepříjemné účinky jsem nepozoroval.