Ametyst

Jaké využití může mít kyselina citronová v domácnosti?

Máte zkušenosti s kyselinou citronovou? Dala jsem ji pokusně k prášku do myčky nádobí, a vypadá to, že umyté nádobí se víc leskne.

https://pixaba­y.com/cs/photos/skle­ni%C4%8Dka-na-v%C3%ADno-v%C3%ADno-sklo-553467/

Nejlepší odpověď
Kepler

Je to možné, já sice myčku jako zbytečnost nemám, ale citrónka funguje stejně jako jakákoliv jiná slabší kyselina. Výborně funguje jako přídavek do saponátového roztoku k mytí oken, stejně jako ocet – žádné šmouhy. K dostání bývá v potravinářské kvalitě, tak s jejím roztokem občas vyvařím rychlovarnou konvici a zbavím ji tak vodního kamene. Stejný problém zvládne i ocet, možná i líp. Taky ocet občas dávám místo aviváže do pračky, a to ze stejného důvodu. Prádlo sice chvíli smrdí po octu, ale brzy zápach zmizí. Zato topné těleso pračky zůstává čisté, jako dětská prdelka.

Další odpovědi
Drap

Na čištění, i třeba nerezů a podobně je dobrá. Stejně tak má využití jako konzervant do domácích marmelád, sirupů a podobně.

Kelt

Kyselina citrónová se používá v potravinářství, můžeš si po praní s práškem ošetřit ruku, někde jsem četl na internetu využití a může se používat pro čištění skel, kovových příborů a podobně. Zadej si využití kyseliny citrónové a dozvíš se víc i to, co se ti zdá neskutečné.

aliendrone

K tomu co již bylo napsáno – dají se třeba také odstraňovat skvrny od ovocné šťávy (borůvky, ostružiny, ořech atd.) na rukou či hadrech, peroxid je lepší, ale nebezpečnější. ;) :)

Dodatek > Také se používá k syntéze HMTD. Pozdravuj na Měsíci, až tam budeš. ;) :D :D

Kajoch

Docela velké.Překvapuje mě,že někdo není schopen si využití kyseliny citronové v domácnosti zadat do vyhledávače.

Ametyst

Kajoch: Ty jsi ještě v 21. století něčím překvapovaný?:-))
Já občas také: tím, že se už nehraje na osobní zkušenost, každý si něco najde na netu a vyčte. Google nás zná, proto nabídne vhodnou odpověď pro nás: pak se dva vygooglené názory různí a dotyční se pohádají. 🙂 Pak se stane, že musím říct jako prof. Murphy: Neodpovídá-li praxe teorii, je nutno praxi zavrhnout. 🙂