Kelt

Jaké výhody a nevýhody v sobě nese uvedení travalého bydliště nájemníka?

Zájemce se zahraničí chce bydlet v podnájmu a chce si, kvůli doručování pošty uvést adresu ubytování jako adresu trvalého pobytu. Za předpokladu, že v je zde minimálně 5 let, jaké nebezpečí hrozí z toho, že bude mít trvalé bydliště. Týká se to například dědictví, nároku na majetek a pod? Děkuji

Nejlepší odpověď
ivzez

Trvalý pobyt je pouze evidenční údaj, nezakládá nikomu žádný nárok
na nemovitost, v níž je k trvalému pobytu přihlášen. Nájemce není členem
rodiny, takže pokud mu majitel něco neodkáže v závěti, nebude dědit.

Pozor na záměnu nájmu a podnájmu.
Pronajímá majitel, který s nájemcem uzavírá nájemní smlouvu.
V tomto případě nájemci stačí k přihlášení trvalého pobytu
nájemní smlouva, nepotřebuje ničí souhlas.

Nájemce má právo přijmout do své domácnosti další osobu.
Případně může část bytu, v němž bydlí, podnajmout další osobě.
K tomu nepotřebuje souhlas majitele, kterému jen musí
v příslušné lhůtě nahlásit další osobu.

Pokud by chtěl podnajmout byt, v němž by sám nebydlel,
potřeboval by před uzavřením podnájemní smlouvy souhlas majitele.
__

Zapomněla jsem to podstatné: Majitel nesmí nájemci
bránit přihlásit si do najaté nemovitosti trvalý pobyt.

Další odpovědi
cukrar

Kelte, Ivzez má naprostou pravdu. Já spíše nutím nájemníky, aby si dali trvalé bydliště na adresu pobytu. Ještě jsem se nikdy nesetkal s problémy ohledně trvalého pobytu.

autacek

S trvalým bydlištěm je mnohonásobně vyšší pravděpodobnost, že tě tam bude prudit exekutor.

ivzez

@Auťáček,

to není pravda. Riziko není mnohonásobně vyšší kvůli
trvalému pobytu, ale kvůli tomu, že si majitel potenciálního
nájemce dostatečně neprověřil předem.

Uzavře-li majitel nemovitostni nájemní smlouvu s osobou, která
je schopna si nabrat a nesplácet půjčky, přijde exekutor i v případě,
že si ta osoba trvalý pobyt v místě, kde skutečně bydlí, nepřihlásí.

(Exekutor není vázán adresou trvalého pobytu, může přijít

  • a pravděpodobně i přijde – tam, kde povinný bydlí.)

autacek

No, to je vaše teoretická představa. Realita života je však naprosto jiná. Člověk se zadluží díky našim zákonům, ani neví jak (například cizinec opomene platit popelnice, pojištění, atd.), a to Vám garantuji, že tam, kam exekutor přijde jako na první místo, bude přesně adresa trvalého pobytu dlužníka.

ivzez

No, to je zase Vaše teoretická představa.

Exekutor určitě nepůjde na adresu trvalého pobytu na úřadě nebo na adresu „virtuálního trvalého pobytu“.

Exekutor má (většinou) prostředky, jak zjistit, kde povinný bydlí, nebo kde může mít nějaký majetek.

I kdyby měl cizinec trvalý pobyt nahlášen v nemovitosti určené k bydlení nebo k rekreaci a ve skutečnosti by tam nebydlel, dohledal by si jej exekutor tam, kde by bydlel.

Máte vůbec představu, jak to s exekucemi chodí?

autacek

Teď jste mě pobavila. Je vidět, že jste naprosto mimo praktickou realitu Vy.

ivzez

Nemá smysl se dohadovat.
I Vy přece musíte vědět, že neumožnění přihlásit trvalý pobyt majitele nemovitosti neochrání, jde o zbytečné házení klacků pod nohy nájemce a navíc o porušení zákona.

autacek

Já se s Vámi nedohaduji, jen je vidět, že je Vaše osobní zkušenost nulová. Dotaz zněl na klady a zápory, ne na klacky.

Mimo to, jak asi myslíte, že exekutor fyzicky pátrá po povinných? To by mě vážně zajímalo, vy si to představujete tak trochu jak Hurvínek válku 😉

ivzez

Já vidím opak → že tu nulovou zkušenost (nebo vědomosti?) máte Vy.

Nabídla jsem smír, jestli Vám to uniklo…

autacek

Přečtěte si především bod 3 a 4 z odkazu a pak napište, v čem jsem neměl ve své odpovědi pravdu https://m.peni­ze.cz/exekuce/64683-osm-rad-jak-si-pred-dluznikem-a-exekutorem-ochranit-vlastni-majetek

ivzez

I kdepak, naopak. (–: