Avatar uživatele
Pokročilý

Jaké plemeno se svými vlastnosti podobá islandskému koni?

Plánuji koupi poníka. Přemýšlela jsem nad islandským poníkem, který se nemá chovat ve stáji, prospívá mu být celoročně venku (samozřejmě s nějaký přístřeškem proti dešti atd.). Samozřejmě ho chci pořídit až na jaře, přeci jenom je to o 100% lepší než na zimu.
Hledala jsem tedy na internetu inzeráty, ovšem žádný inzerát tohoto plemene jsem nenašla. Došla jsem ovšem do stránek zaměřené na islandské koně, ovšem jejich cena měla nevyčíslitelné hodnoty na mé poměry (150 000....). Nechci mít nějakého takto drahého poníka, přeci jenom stačí poník za 10 000.
Neznáte tedy nějaké takovéhle plemeno poníka? Nemáme totiž stáj, jenom louku s přístřeškem.
PS: Nechci, aby jste mi tu psali nějaká moudra, kolik musím do poníka vrážet peněz atd... Chci vědět plemeno, ne kolik stojí strava.
Děkuju
Doplňuji:
Ano, myslím tím důvod že může být přes zimu venku. Na chodu mi tolik nezáleží.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele

Když ti stačí poník levnější, tak i shetland hlavně jeho větší kříženec by ti měl stačit. Poníci jsou celkově velmi odolní a nenároční na krmení a mohou být celoročně venku, za podmínek, které uvádíš.
Nevím, zda ti jde o tu povahu, o které u islanda píšeš, protože např. fjordský kůň má podobný vzhled, jen island má charakteristické chody. Jedná se o zvláštní způsob mimochodu (tölt a skeid), kterými se vyznačuje toto plemeno.
Všechna čistokrevná plemena těchto koníků jsou poměrně ceněná, ale islandové jsou u nás chováni poměrně krátce, jejich chov je založen na importech a proto je zatím cena vyšší. Fjordové jsou u nás chováni mnohem déle, takže jsou rozšířenější a tudíž i levnější.
Kříženci koníků by ti mohli pro tvou potřebu postačit, ale může to s sebou nést
i různé nevýhody (nejistý vzhled, povaha a zdraví), zato jsou ale mnohem levnější.
Uvědom si, že koníci menšího vzrůstu jsou dlouhověcí, takže si takového pořizuješ na mnoho let!
Hlavně si uvědom, že žádný kůň se nemá chovat o samotě, je to proti jejich přirozenosti a dokonce se připravuje doplnění zákonu na ochranu zvířat proti týrání, který takový způsob držení stádových zvířat bude (oprávněně) zakazovat.
Myslím, že by ti vyhovoval třeba hafling, hucul, fjord , velšský poník nebo kob nebo jejich kříženci. Takových koníků je v inzerátech mnoho a počítej s tím,
že potřebuješ koníka, na kterém mohou jezdit i dospělé osoby průměrného vzrůstu, protože i ty dospěješ a koníka si snad nepořizuješ třeba jen
na tři roky, ne ? Na internetu je spousta odkazů na plemena, jejich chovatelské kluby, inzerce atd.
Něco si přečti tady a můžeš se i zeptat na konkrétní podrobnosti:

http://www.ifauna.cz/…

http://www.equichannel.cz/…

http://www.distanc.cz/
Doplňuji:
P.S. : I když nestojíš "o moudra", nechápu, proč si chceš koníka pořídit až na jaře, protože tvoje důvody nejsou jaksi logické...
Předpokládám, že když chceš koníka držet pouze venku, nekoupíš si takového, který bude zvyklý na ustájení. Krmení potřebuje každý kůň, jak v zimě, tak v létě. Jenom pastva koni nestačí. A když Ti jde o cenu, na zimu a v zimě se koníci prodávají mnohem levněji.
Stejně musíš počítat s tím, že velké náklady vynaložíš za veterináře, kováře (i na úpravu "bosého" koně potřebuješ odborníka), postroje, čistění, deky, různé vitamíny, koňskou "kosmetiku" atd. atd. A to píšu jen o běžných potřebách koníka, kdyby se zranil nebo byl nemocný, musíš počítat s vynaložením mnohdy nemalých nákladů na léčení. Jednoduše tě chci upozornit, že pořizovací cena "obyčejného" koně je ten nejmenší výdaj. S pořízením koně teprve výdaje nastanou a pokud nemáš (nebo nemáte) nějaké finanční rezervy, raději si koně nepořizuj.
A hlavně: počítej s tím, že nebudeš mít jen jednoho, kdybys neměla možnosti
na pořízení dvou koníků, raději si nepořizuj žádného a nebo si ho umísti
k někomu, kdo má více koní a nechá toho tvého ve svém stádě...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

existují něco jako exporty nebo tak něco ale je to drahé.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Coliffe, zamysli se!
http://www.odpovedi.cz/…

Avatar uživatele

anonym

Geesha: nepleť si význam slov export a import! Islandové se rozhoně od nás neexportují (nevyvážejí), ale naopak chov je založen u nás na importu (dovozu) ze zahraničí. Ostatně o tom píšu ve své odpovědi.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1222
Zlatý beer 710
Zlatý www 558
Zlatý briketka10 375
Zlatý annas 338
Zlatý ReHu 310
Zlatý hanulka11 296
Zlatý marci1 295
Zlatý gecco 272
Zlatý mosoj 262

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.