Lukas27

Které město je nejstudenější na světě?

Nejlepší odpověď
marci1

Jakutsk (Rusko) – nejstudenější (velko)město světa. 🙂
Jakutsk je město na východní Sibiři, takže pro našince je poněkud z ruky. Ne že by to tedy vadilo, protože by se sem chtěl asi málokterý Čech vypravit, a to především v zimním období. Obyvatelé Jakutsku se musejí vypořádávat se zimou, která trvá od října do dubna. V lednu tu bývají průměrné teploty –40 °C! Dne 2. ledna 1951 zde bylo dokonce naměřeno „příjemných“ –60 °C. Zajímavější ale je, že během léta mohou dosahovat vedra až 40 °C, což odráží extrémní teplotní rozdíly.
https://www.prochla­py.cz/clanky/ex­tremni-mesta-metropole-nejchudsi-nejteplejsi-nejvyse-polozene-hustota-obyvatel-prumerne-teploty-nejnebezpecnejsi-misto-vrazdy/

Další odpovědi
annas

1. Nejchladnější město je uváděný Jakutsk.

Druhé město Verchojansk , které jsem uvedla v bodu je známé velkými výkyvy teplot.

Zatímco v zimě může být až –55 °C, v létě teplota sahá až k 30 °C (rekordy jsou –68,9 °C, +39 °C – což z Verchojansku činí město s nejvyššími výkyvy teplot na světě za rok"

Jaskutsk – „Podnebí je kontinentální s malým úhrnem srážek v průběhu roku. Zima je v Jakutsku tuhá, průměrná lednová teplota je kolem −40 °C, někdy mohou mrazy dosahovat až 60 °C pod nulou (naposledy byly tyto hodnoty naměřeny 2. ledna 1951); Jakutsk má nejstudenější zimu ze všech velkoměst na světě. Zima trvá od října do dubna včetně, jaro a podzim bývají velmi krátké. V období od prosince do března nedochází prakticky k žádným oblevám. Dokonce byl zaznamenán případ sněžení v měsíci červnu.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jakutsk

2. Ale jsou i chladnější místa,

1 místo je v Kanadě, 1 v Gonsku, 2 v Rusku – OJMJAKON a ANTARKTIDA, STANICE VOSTOKv Rusku., 1 město VERCHOJANSK

" Neblaze proslulé město Verchojansk s 1 400 obyvateli. Právě sem byli v minulosti posílání političtí vězni. A trest je to vskutku víc než krutý, vždyť zdejší nejnižší naměřená teplota klesla až k –69,8 stupňům"

Poznámka

Zajímalo mě, proč se upřednostňuje Jakutsk , i když v 2. zdroji, který jsem uvedla je Verchojansk.

Podle ruského zdroje je Jakutsk je nejchladnější město v zemi s populací více než 250 tisíc lidí.

Průměrná roční teplota tam je –8,8 stupně a oficiální teplotní minimum, zaznamenané v roce 1891, je minus 64,4 stupně

Oficiální teplotní minimum Verchojansku, nejsevernějšího města Jakutska, je –67,7 stupňů Celsia, zaznamenaná v roce 1892. Tato vesnice se stala měsstem oozději a patří mezi 3 nejmenší města.

V Oymyakonu je to ještě tvrdší: v roce 1933 zde byla zaznamenána teplota –71,2 stupně Celsia a podle neoficiálních údajů tam o pět let později zasáhla ještě silněji -až –77,8 stupně
Oymyakon je však vesnice, takže status nejchladnějšího malého či vesnického města stále patří Verkhoyansku.

https://nat-geo.ru/planet/samye-holodnye-goroda-rossii/

Že by zde platilo важен только большой город Или из-за тюрьмы?

Emefej

Údajně Verchojansk v Rusku –69,8°C.

paul1

Měl by to být Ojmjakon:

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ojmjakon

Lgee

Sahara

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.