Kryšpín

Jaké měl nedostatky president A. Novotný než byl vyměněn případně kladné vlastnosti?

Je-li možno pamětníci Wiki občas pokulhává, starý štamgast měl názor, že držel komunisty na krátko a za pochybení tvrdě s cháskou zametal, okresní tajemník KSČ měl údajně plat max. 2000 Kč a z velké části i pokyny z Kremlu ignoroval.

Nejlepší odpověď
annas

V době socialismu byl hodnocený jako náš nejhezčí president. to si pamatuji.

--
Našla jsem, že dokonce

" Novotný byl v nějaké mezinárodní anketě vyhlášen nejkrásnějším politikem světa. Proti gustu žádný dišputát, jak se říká.

Mnoha našim ženským se ale líbil spíš Kennedy, mojí mámě Násir, jiným Castro. A my jsme za Novotného vlády placky s nápisem „Sorry, Tony!“ ještě nenosili. Brali jsme našeho Prtanova za hňupa. Vyjadřoval se přece v té nestravitelné komunistické hantýrce.

Ty jeho projevy: „A maso bude… A já se ptám, je maso? Je maso!“ Vždyť místo toho mohl sofistikované zdůvodnit, že Československo jako první stát světa odstranilo tuberkulózu krav. Což je historický fakt. Muselo ovšem vybít tuberkulózní část svého stáda, čímž snížilo stav skotu a v hospodách začaly bezmasé dny. Tehdy se vlastně namísto řízku rozšířil smažený sýr." atd.

https://www.par­lamentnilisty­.cz/arena/moni­tor/Prave-pred-padesati-lety-odstoupil-der-schone-Toni-prezident-Novotny-Lide-z-nej-meli-srandu-ale-pak-se-mu-omlouvali-529275

Další odpovědi
led

Varil z toho, čo mu doba a rozloženie sveta umožnili.

Nikdy nehodnoťte žiadneho človeka, keď súčasne nehovoríte o dobe, v ktorej pôsobil.
Kritizovať z bezpečia vzdialených rokov, so znalosťou, čo nasledovalo, vedomosti o následkov rozhodnutí hodnoteného, je scestné a pomýlené.

Ak budete hodnotiť „matriošku“ musíte hodnotiť aj jej význam, nielen vonkajší vzhľad.

Po boji je každý generál, ale skúste byť generálom v boji proti presile, ak máte nedostatok munície a vojakov

Pepa25

Řekl bych, že otázka by měla být obráceně: byly vůbec nějaké důvody, proč se měl stát prezidentem? Samozřejmě, v té době byl rozhodující kádrový profil, ne schopnosti …
P.S. Sám byl komunista, tak jak měl „držet komunistky na krátko“?

anonym

Komunističtí prezidenti nestojí za řeč. Byli pouze lokaji cizí mocnosti a symbolem podřízenosti Moskvě. Každý, kdo zde byl, musel být loajální, snad jen někdo méně či více. Nebylo schopného prezidenta od Masaryka a i Novotný není vyjímkou.

da ny

PROČ si něco nepřečtete, posuďte např. z odkazů sám…
Antonín Novotný, prezident 1957 – 1968, vyučený zámečník
V letech 1953–1968 zastával funkci prvního tajemníka KSČ
„Antonín Novotný byl prezidentem na půl úvazku. I když se stal hlavou státu, stále považoval za důležitější funkci prvního tajemníka ÚV KSČ. „
https://www.id­nes.cz/zpravy/do­maci/antonin-novotny-1968-prezident-prazske-jaro.A180713_151­938_domaci_vov
https://epocha­plus.cz/nejhez­ci-prezident-antonin-novotny-v-sobe-zamecnika-nezaprel/
Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/do­maci/antonin-novotny-1968-prezident-prazske-jaro.A180713_151­938_domaci_vov
„Antonín Novotný odmítl žádost Brežněva o přijetí sovětských jednotek na území Československa, umožnil postupnou liberalizaci. Jeho postoj ke Slovensku je často označován za problematický. Po krachu III. pětiletého plánu v roce 1963 získal pochybnosti o centrálním řízení československého hospodářství. V roce 1965 připustil význam prezidentů T. G. Masaryka a Beneše na vzniku a obnově Československa.
Při rehabilitacích nepřímo odsoudil neblahou roli obou svých bezprostředních předchůdců ve funkci prezidenta republiky“.
„….terčem četných anekdot, které se vysmívaly jeho nevzdělanosti a ješitnost!.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Anton%C3%AD­n_Novotn%C3%BD

@ Instituteur
zdá, se, že o historii a A. Novotném toho mnoho nevíte.
Jinak byste pochopil jistou „výjimečnost“ otázky, s ohledem na r. 1968. :)

Rokio

Byl to komunistický prezident. Žádný komunistický prezident bývalého Československa neměl předpoklady pro tuto vysokou politickou funkci a podle mě většina z nich neměla ani dobrý charakter a spousta z nich ani pořádné vzdělání.

Kryšpín

Annas děkuji za dohledaný článek od historika Z. Čecha i když jsem ucho a někteří pepíci mě opět napadnou, tak i když měl A. Novotný velké nedostatky jako komouš, ale nebýt soudruha Dubčeka a jeho blábolení v roce 1968 o jiném Ismu tak sem okupační vojska nepřijela.

anonym

dany: stále objevuji, nicméně to, co jsem napsal, za tím si stojím.

da ny

Také se stále „učím“ :)
Ale jsou tady i osobní vzpomínky a mých blízkých. S historií to není jednoduché a záleží na tom, kdo a odkud na ni kouká. A kde je.....

Na 1. stupni ZŠ jsem stihla být 2 roky světluškou ve Skautu (pak jsme museli vyměnit žluté šátky za červené v Pionýru). Pamatuji si pro nás zajímavé žvýkačky, u kterých byly obrázky Kačera Donalda a s tetovacími obtisky. Barevné propisovací tužky.
K posunu došlo v intelektuální a kulturní sféře, uvolnění cenzury..
Duchovní klima utvářela pražská divadla, spisovatelé, časopisy. V zemi probíhala ekonomická krize.
„Zvolnění“ bylo znát, v r. 1967 se konal 1. Beat festival v ČSR. , Beatlemánie, K. Kryl. Šimek+Grossmann (satira).
President USA Nixon „utajeně“ navštívil Prahu.

Během Chruščovova destalinizačního procesu v SSSR, přiznala KSČ částečně zločiny 50. let.
Za Novotného se postavila na Letné socha Stalina.
V r. 1965 odmítl Brežněvův návrh umístění posádek Rudé armády a Číny.

Kryšpín

Instituteur správný názor nevím o historii skoro nic, pouze čerpám z různých zdrojů, které jsou nesourodé. Po roce 1960 začala být úroveń v Československu trochu příznivější až do roku 1968, než po roce 1968 pod vedením Husáka a normalizátorů.
Chytří a prekabátnícký komunisté věděli, že jiný Ismus ve Varšavské smlouvě nelze provést, tudíž tam nastrčili slibotechnu soudruha Dubčeka / jako podobně před Velkým sametem soudruha Jakeše / a čekali za bukem jak přehodit později vyhybku, zůstat u koryta, anebo zahodit rudou knížku začít podnikat a budovat kapitalismus, vecpat se do demokratických stran, případně být obdivován národem.

led

„Instituteur správný názor“ je to len názor, rovnako ako váš naivný diskusný príspevok.
Ak chcete niekoho hodnotiť, musíte poznať dobu, v ktorej pôsobil a hodnotiť pôsobenie dotyčného v danej dobe, ale nie dnešným pohľadom. Kritizuje sa ľahko, z bezpečia vzdialených rokov.

anonym

Je to jen můj názor. Řekl jsem to obecněji. Nemusíš souhlasit.

led

Instituteur, zjavne zahľadený na svoj názor, ste si nevšimli, že som citovala Kryšpína. Váš názor vám neberiem, je váš, rovnako ako môj názor je môj. Otázkou je len, ako pravdivo naše názory ukazujú skutočnosť.

anonym

led: Zjevně zahleděná na svou diskuzi, reagoval jsem na Kryšpína.

led

Instituteur vložil ste to za môj príspevok, takže každý, kto premýšľa nehľadá nad ním.
Skúste nabudúce ak niekomu píšete, napísať aj komu. s úctou k vašim znalostiam, led: Zjevně zahleděná na svou diskuzi