zjentek

Jaké/které zákonné důvody vedou k vyřazení knih z fondu městských a jiných knihoven?

Knihy z knihoven se vyřazují nejen proto, že jsou například zničené anebo jednoduše už opotřebované, jaxemsi myslel. také k tomu prý existují i zákonné důvody. A to jsou, porosím pěkně, jaké/které důvody?

@elkon>>> Myslím že tvá odpověď je docela nepřesná.

„Od 4. března bude v prostorách Městské knihovny probíhat výprodej knih, které byly ze zákonných důvodů vyřazeny z fondu knihovny. Najdete zde knihy pro děti i dospělé, beletrii i naučnou literaturu. Cena knih se bude pohybovat od 5 Kč do 20 Kč…“
Zdroj>>> https://www.hlu­cin.cz/redakce/in­dex.php?clanek=349418&l­anG=cs&xuser=&sloz­ka=155760

Zná někdo další zákonné důvody?

Odpovědi
Drap

Poškození a opotřebovanost knih, by mělo být jediným důvodem. Všechny důvody vzniklé politickým rozhodnutím, jsou špatná. Bohužel i to se stávalo.

elkon

K vyřazování knih žádná knihovna nepotřebuje zákon. Stačí k tomu nějaká vnitřní pravidla.

led

Vzhľadom na to, že to nie sú moje knihy, netrápi ma to.
Najčastejší dôvod vyradenia knihy z verejnej knižnice je jej opotrebovanosť a nezáujem čitateľov, prípadne politická závadnosť, či neplatnosť poučiek, alebo odborných termínov v texte.
Ešte je jeden špecifický dôvod, s ktorým sa žiaľ, stretávajú snáď všetky knižnice, často zdôvodňovaním zabudnutím z objektívnych príčin – (niekedy aj zámerným( nevrátením kníh, čo vzhľadom na hodnotu „zabudnutej knihy“ nespadá do súčasnej kvalifikácie trestného činu krádeže, inak v zmysle niektorých juhoázijských zákonov by bolo u nás veľa jednorukých, či bezrukých ľudí.

Emefej

Zákon 257/2001 Sb. říká v § 17 toto:

Z knihovního fondu knihovny lze vyřazovat pouze

  1. knihovní dokumenty, které neodpovídají zaměření knihovního fondu knihovny a jejím úkolům,
  2. multiplikáty knihovních dokumentů,
  3. knihovní dokumenty opotřebované, neúplné nebo poškozené tak, že přestaly být informačním pramenem.

led

elkon, aj tie vnútorné pravidlá nesmú porušovať zákony, vyhlášky a predpisy.

zjentek

Elkon, anebo ještě jinak (abych se tě nedotkl): Na to, na co odpovídáš ty, jsem se já neptal. Nevím, co zde podobná odpověď hledá. Děkuju.