pejsáček

Jaké kroky mám podniknout?

Jsem matka samoživitelka, mám téměř roční dceru, před porodem jsme se s bývalým přítelem dohodli, že bude mít dcera jeho příjmení. S bývalým přítelem nežijeme skoro půl roku. On přispívá měsíčně 1500,–Kč, soudně jsem zatím o nic nežádala. Je nutné žádat v tomto stavu o svěření dítěte do péče, bývalý o dítě nepečuje ani o něj nejeví zájem? Je možnost, aby dítě převzalo moje příjmení? S bývalým nejsme téměř vůbec v kontaktu.

Nejlepší odpověď
kropitko

na matrice se platí poplatek 1000 kč

Další odpovědi
Katak

O svěření do péče si určitě požádejte. Nikdy nevíte co se může stát. Také jsem si myslela, že je to zbytečné a nic nehrozí, ale opak byl pravdou.
Je to pouze formalita, nic složitého, otec nebude pravděpodobně proti, pokud nejeví zájem. Současně požádejte i o zvýšení výživného, 1500 se mi zdá dost málo. No a jestli máte pocit, že Vás nechal ve štychu, požádejte i o příspěvek na sebe.

Pokud nemáte svěřené dítě do péče MÁTE S OTCEM STEJNÁ PRÁVA bez ohledu na to, že jej vychováváte vy.
No a s tím příjmením musím souhlasit s ostatními. Potřebujete souhlas otce.

Miroslavst

A proč chceš žádat o svěření do péče, když o dítko pečuješ ty?
Co se týče změny příjmení, o to můžeš požádat, ale potřebuješ souhlas jeho otce. snad ti ho dá. Pak už nic nebrání v tom změnu provést. Žádá se na matrice.

jajinka

Je možný změnit dceři příjmení,ale musí s tím otec souhlasit.