Tw!st

Jaké kardio je efektivnější?

Právě přemýšlím, které kardio je vlastně efektivnější pro spalování. Jsou tu dvě teorie. Jedna tvrdí, že je vhodnější klasické dlouhé kardio, třeba i hodinu a více. Je to odůvodněno tím, že tuky se začnou spalovat až po nějaké době pohybové aktivity a že prvních 20 minut se nespálí vůbec nic. Druhá teorie tomu naprosto protiřečí. Sportovec Aleš Lamka v jednom ze svých videí to vysvětloval tak, že při dlouhém kardiu, což je hodinu a více si tělo na takovou aktivitu postupně začíná zvykat a snaží si tím zlepšit vytrvalost, což způsobuje že se tělu sníží metabolismus aby měl větší výdrž což brání ve spalování tuků. Naopak tvrdí, že vhodné je HIIT kardio (vysoce intenzivní- krátké kardio, které trvá max. 25 minut), to spočívá v tom, že tělo se snažíme vytížit na úplné maximum co nejvyšší pohybovou aktivitou, třeba na 30 sekund, potom je zase 30 sekund pauza třeba jen chůze a pak zase 30 sekund největší zátěž co se jen dá, vysvětluje to tak, že tělo se tímto naučí být v nepřetržitém pozoru což zrychluje metabolismus a pomáhá při spalování. Jak to tedy je? které kardio je efektivnější? Video od Aleše Lamky: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=crm9d-nAPxs

Nejlepší odpověď
gecco

Pro spalování je určitě vhodnější vytrvalostní sport – stačí, když si porovnáš konstituci ´profíků´…
😉
Vytrvalostní běžci, chodci, cyklisté jsou osvalení vychrtlíci, zatímco třeba sprinteři, skokani do dálky atp. tak vyzáblí nejsou…
😉
Je, samozřejmě, pravdou, že tělo si na dlouhodobou námahu navyká – ale příliš zpomalit metabolismus nemůže – nemohlo by pracovat…
Problém hubnutí je komplexnější – dlouhodobá námaha metabolismus zefektivnuje, takže jen se hýbat k hubnutí nestačí – je potřeba i upravit jídelníček…
😉

Další odpovědi
nyjono

Díky za tento dotaz. Také o tom přemýšlím.
Bohužel nelze ohodnotit zajímavou otázku :'( .

RyuzakiKate

HIIT, rozhodně. Stačí i jen těch 20 minut denně. Vyzkoušeno a zkoušeno pro rozehřátí i jen na pár minut, účinné. A pak je třeba ještě pokračovat např. posilováním.

Tw!st

Asi bych teda dal na Aleše, to jak to vysvětluje dává celkem smysl…