zjentek

Jaké jsou (u stolního PC) zásadní rozdíly mezi režimem hibernace a režimem spánku?

Tak ještě laická podotázka: Znamená to, že po režimu hybernace zůstává na HDD/SSD další marast a balast? Nebo si po obnovení obsahu RAM po sobě na disku „uklidí“? Dík já tyhle drobnosti fakt neznám, jinak bych se taky neptal, to dá rozum. (;

Nejlepší odpověď
cochee

Spánek: Komp zapne různé šetřící mechanismy, sníží takt CPU k nule a refreš RAMek na minimum. Nicméně obsah RAMek a obsah registrů CPU zůstává nezměněn. Po probuzení tedy komp pokračuje tam, kde přestal. Nevýhodou je, že když ve spánku nastane výpadek napájení, znamená probuzení totéž co normální start PC.
Hibernace: Kompík uloží obsah RAMek a registrů procesoru do speciálního souboru na HDD a pak se vypne. Po probuzení z hibernace obnoví stav RAMek a CPU z onoho souboru a pokračuje tam, kde přestal, tj. třeba uprostřed slova ve Wordu. Rozdíl oproti uspání: komp je v hibernaci vypnutý, takže mu nevadí ztráta energie. Náběh je o něco delší než u spánku, pokud je hibernační soubor uložen na disku SSD, pak ne o tolik delší – dtto aliendrone.

Pododpověď na podotázku: ano, tedy – pokud je má informace stále aktuální, hibernaci jsem používal za dob WindozeXP – na disku je vytvořen soubor, který se jmenoval/jmenuje tuším hiberfile.sys, má cca stejnou velikost jako je fyzická velikost RAM v daném počítači a po probuzení z hibernace na disku zůstává. Teoreticky je možná jedno, jestli jej uživatel smaže nebo ne, stejně je jeho obsah při nejbližší hibernaci celý přepsán aktuálním obsahem RAM paměti. Při kapacitách dnešních disků min. stovek GiB není soubor o velikosti 1–32 GiB RAM (jak jsem psal – podle velikosti RAM) nijaká hrůza. A jiný „maras“ se při hibernaci na disku nevytváří.

Další odpovědi
aliendrone

https://wintip­.cz/468-jaky-je-rozdil-mezi-rezimem-spanku-a-hibernaci-ve-windows

Dneska v době UEFI a SSD už hibernace nemá velký smysl (rozdíl v rychlosti obnovení/spuštění je nevelký, i když i tady záleží na „železe“). No, leda bys měl plotnový HDD a starou desku s BIOSem. Tam už časový rozdíl mezi „obnovením systému“ z hibernace oproti kompletnímu "startu systému " je znatelný.

Dochy

Cochee popsal myslím skvěle. S tím uspáním a hybernací ještě souvisí stav některých zařízení a jejich ovladačů. Třeba WiFi apod. Při spánku mohou zůstat (podla důležitosti, příp. uživ nastavení) některá zařízení zapnutá, některá pro větší úsporu energie, nebo z dalších důvodů, lze uspat či vypnout (zpravidla to není záležitost uživatelské volby ale nastavení ovladače výrobcem)

Ještě se testoval nějaký „hybridní“ režim, ale nejsem si jist zda se používá. Uložil se stav RAM, registrů a vůbec všeho co by mohlo být potřeba jako při hybernaci, ale jinak počítač zůstal jen uspaný. Start je tedy možný prakticky okamžitě, ale v případě ztráty napájení počítač nastartuje jako by byl hybernován.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.