EKSOT123

Jaké jsou postihy při nedodržení režimu nemocenské? Např. další úraz v době nemoci.

Dělám v cizině, ale řekněme, že bych dělal v Česku.
A v průběhu nemocenské by se mi stal při zakázané činnosti (práci) nějaký vážnější úraz. Přerušili by mi další nemocenské dávky, nebo bych vracel i ty staré, nebo ještě další postihy, nebo by byly trable i s hrazením ošetření nového úrazu a na další neschopenku bych už neměl nárok, přestože bych byl třeba těžce raněný?

Nejlepší odpověď
ivzez

O jakou práci by mělo jít? Bude rozdíl, jestli si člověk dělá či opravuje
něco doma, jestli pracuje pro zaměstnavatele, u něhož čerpá nemocenské,
nebo jestli v době pracovní neschopnosti v jednom zaměstnání pracuje
pro jiného zaměstnavatele.

Odebrání nemocenského není samozřejmostí, vždy se posuzuje konkrétní případ. Nemocenské může být sníženo (až na nulu), a to i zpetně, může být uložena i pokuta.
___

Pokud byste pracoval pro zaměstnavatele, u něhož byste byl na neschopence,
nehrozila by podle mne výpověď za porušení léčebného režimu. Mohl by ale
být problém s uznáním pracovního úrazu, protože by zaměstnavatel asi nerad
přiznal, že Vás v době nemoci nechal pracovat.
____

Úhradu výdajů na léčení by zdravotní pojišťovna mohla požadovat v případě,
že k úrazu došlo po požití návykových látek, při rvačce apod.
__

V které zemi pracujete?
(Mohu se podívat na slovenské, rakouské a německé předpisy.)

Další odpovědi
Drap

Mohl by jsi třeba zaplatit všechny léčebné výlohy. Odebrání nemocenských dávek je samozřejmostí. Šlo by to kvalifikovat stejně jako podvod. Další postih y mohl být od zaměstnavatele.

Dochy

Podle mně by Ti mohli odebrat jen tu první nemocenskou. Dále pokuta až 20000. Hlášení zaměstnavateli o nedodržení léčebného režimu je pravděpodobné což by podle mně mohlo vést až k okamžitému zrušení prac. poměru…

(Bacha, nejsem ani účetní ani právník, jsou to mé předpoklady)

EKSOT123

Ivzez díky. Dělám v Rakousku, ale není to tak důležité, aby jste hledala. Jen mě napadlo, mám teď úraz na ruce a neschopenku. Kdybych si třeba doma kácel stromy a něco se stalo… no nic, zatím stejně nejsem schopný a později radši nebudu riskovat.

Dochy

léčebné výlohy? To myslím těžko. To by někdo musel prokázat že sis sám způsobil zranění svým protiprávním konáním.