rudolf.th

Jaké je složení suříkové barvy na bázi lněného oleje?

Dříve snad nejznámějšími antikorozními barvami byly suříkové (Pb₃O₄, ortoolovičitan olovnatý) barvy na bázi lněného oleje. Měli typickou cihlově červenou barvu a sloužily jako základní nátěr. Potřeboval bych vědět, že podle jaké receptury byly připraveny (namíchané) tyto barvy.

Doplňuji:
V jakém poměru se míchal fermež se suříkem? Ví to někdo?

Nejlepší odpověď
Drap

Býval to opravdu jen suřík, smíchaný s lněným olejem, který sloužil jako nosné médium suříku. Míchalo se i s fermeží.

Další odpovědi
Emefej

Suříková barva se vyrábí smícháním suříku (orthoolovičitan olovnatý Pb3O4, minium) s fermeží, nikoliv s olejem. Většina olejů je nevysychavá, fermeže ano.

Postup míchání: do třecí misky nasypat suřík a přilít trochu lněné fermeže. Směs v misce se roztírá tak dlouho až vznikne hustá kaše, která se naředí další fermeží do požadované hustoty.

Zdroj: www.prvky.com