Avatar uživatele
Bronzový

Jaké je pořadí znečišťovatelů CO2 v české kotlině?

Vláda dnes na návrh Pirátů a podle vzoru Německa schválila Uhelnou komisi. Jak se na tom nejvíce angažují domácnosti kotle na uhlí, kotle na dřevo, kotle na plyn, elektrárny, automobilová doprava, letecká doprava a další.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Takže v prvé řadě co2 není znečištění ale skleníkový plyn a rozhodně není jediný, metan třeba jako skleníkový plyn funguje mnohem účinněji i při menším množství zadrží v atmosféře mnoho tepla ... takže pokud se obáváme tohoto efektu, měli bychom se ptát na pořadí producentů skleníkových plynů (nikoliv jen co2).

Otázka ale zněla k co2 tak se k němu vrátím:

Česko je v nelichotivé pozici protože patří mezi největší producenty CO2 na hlavu (! deset tun ročně na jednoho obyvatele ! - to je údaj z roku 2017 a ten se moc nezlepšuje protože elektrárny neustále dostávají od našívlády výjimky)

Pokud jde o firmy u nás, které se na tom nejvíc podílí pak největším producentem jsou Severočeské uhelné elektrárny, potažmo tedy elektrárny Počerady, Prunéřov, Tušimice, Vřesová.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

CO2 není znečištění!


Avatar uživatele
Zlatý

Opět jste neuvedl odkaz na zdroj. Jeden z mnoha. odkazů na stránku Pirátů pirátské strany

https://www.pirati.cz/…

Ze uvedeného zdroje - Pirátské strana

"Česko produkuje dvakrát více oxidu uhličitého na obyvatele než zbytek světa

Česko je dvacátým největším znečišťovatelem planety

Češi úspěšně vypouštějí do ovzduší tolik oxidu uhličitého na osobu, že nám nestíhají ani některé země patřící mezi největší producenty oxidu uhličitého na světě včetně Číny, Indie, Německa či Polska.

Například právě dnes zveřejnilo Ministerstvo životního prostředí zprávu o vydání souhlasného stanoviska EIA k prodloužení těžby uhlí na lomu Bílina o pět let, tedy až do roku 2035. Přitom podle studie Univerzity Karlovy z roku 2015 se prolomením těžby na dole Bílina a následným spálením uhlí do ovzduší vypustí více než 210 milionů tun CO2".

--------
Informace z dubna 2019
"Elektrárna Počerady je největší znečišťovatel CO2 v ČR. Chvaletice zvýšily znečištění o 43 procent"

Pro srovnání: elektrárna Počerady produkuje stejné množství emisí jako všechny nákladní auta v ČR. A pokud by byly obě zmíněné elektrárny odstaveny, bude to mít téměř stejný efekt, jako kdyby u nás přestala jezdit všechna osobní auta. atd-"

https://www.greenpeace.org/…
-----

"V dopravě vzniká téměř 30 procent všech emisí oxidu uhličitého v EU, přičemž ta silniční se na nich podílí ze 72 procent. Unie si proto nastavila cíl omezit produkci CO2 v dopravě do roku 2050 o 60 procent (vůči úrovni emisí v roce 1990). Je to důležitá součást snahy snížit emise skleníkových plynů."

Emise CO2 z aut: fakta a čísla - obecně v EU

http://www.europarl.europa.eu/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

dubraro: co2 není znečištění, ale je třeba zachovat čistotu CO2 ;-) Nejhorší jsou sprejeři, Ti by jej nastříkali třeba načerveno... ;-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 1000
Zlatý annas 765
Zlatý Kepler 544
Zlatý beer 514
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 443
Zlatý marci1 361
Zlatý www 357
Zlatý gecco 235
Zlatý Lamalam 207

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.