FlAsh_7

Jaké je podle vás tajemství tajných spolků?

Prosím nedělejte si z toho legraci apod. Zkuste se nad otázkou zamyslet a napsat Váš názor bez nějakých „vtipných“ poznámek. Zajímá mě Váš názor.

Nejlepší odpověď
Frontinus

Protože si myslím, že jsi natolik inteligentní, že zvládneš hledat na internetu, pokládám za naprosto zcestné copy&paste nalezené nebo snadno dohledatelné odpovědi. Takový přístup mají podle mě jen špatní učitelé na základní škole, lidé, kteří si na nebohých dětech něco dokazují. Místo toho si tě dovolím nasměrovat na to, kam se ubírat v myšlenkách.

Tajné spolky vznikaly od nepaměti. Jejich posláním mohlo být cokoliv „neveřejného“. Tajné spolky mohly být prostě mystické spolky, tedy jejich tajemství byly buď nějaké legendy a pohádky. Nemuseli to být nezbytně naprostí pošuci ani podle dnešních měřítek, například učení pythagorejců bylo tajné. Jen vyvolení a zasvěcení mohli podle nich uctívat magická tajemství čísel.

Takové mystické spolky nemusely být jen neškodní podivíni, mohli představovat závažný problém pro bezpečnost celé země. Například síť sekt známá jako Thugové představovala v 18. a na začátku 19. století problém schopný rozvrátit Indii. Loupežné vraždy pro ně byly ekvivalentem modlitby. No a jejich tajemství je celkem zřejmé: Sítě kontaktů, skrýší, hromadných hrobů,…

Jiné tajné spolky byly tajné z toho důvodu, že byly pronásledované panujícím režimem. Z našeho pohledu někdy oprávněně, někdy nikoliv. Takže napříč historií byly takovými tajnými spolky například křesťané, karbonáři, mafie (ta italská i ta české), Weiße Rose,… Jejich tajemství bylo prosté – ideologie, za kterou bojovali, a metody, které k tomu používali.

Pokud tě zajímají mystické spolky a nechceš si kazit romantické iluze tím, co se ví, doporučuji Dumasův cyklus Paměti lékařovy (Mémoires d'un médecin). Historicky je to sice poněkud nepřesné (čti: Dumas starší se nerozpakoval pro dobrou pointu upravovat historická fakta dosti rázným způsobem), ale je to zábavné čtení.

Další odpovědi
annas

Já je nějak neřeším. Jen jsem o nich hodně četla.

Např. to, že se

"tajná společnost vyznačuje tím, že podléhá nějakému stupni utajení. Utajení podléhají místa a data schůzek, jména členů, účel vzniku spolku, také vědomosti a tradice jejich členů, například iniciační obřad. Toho se nesmí účastnit nikdo cizí, mnohdy ani níže postavení členové spolku.

Podobné spolky vznikaly často v Americe na vysokoškolské půdě. Nejznámější z těchto organizací je Skull and Bones na univerzitě Yale. Spolky vznikají i mimo USA, třeba v Británii. Některé z univerzit však jejich vznik zakazují.

Často jsou tyto společnosti terčem různých konspiračních teorií. U mafiánských, revolučních a zločineckých organizací se obezřetnost vyplácí, ovšem občas je třeba brát tyto názory s rezervou

e nutné poznamenat, že nejsou tajnými společnostmi pouze mystické spolky opředené různými záhadami ve vztahu k minulosti a tradicím. Za tajné společnosti se považují i různé zločinecké organizace. Jako příklad mohou posloužit italské mafiánské spolky – kalábrijská Ndrangheta, kampánská Camorra a samozřejmě sicilská Cosa Nostra. Mezi tajné společnosti řadíme i japonskou Yakuzu, americký Ku-Klux-Klan a dokonce teroristickou organizaci al-Káida. I americké gangy Bloods a Crips lze svým způsobem považovat za tajné organizace. " atd.

https://www.i­nadhled.cz/za­jimavosti/taj­ne-spolecnosti/

--
Chcete-li si přečíst víc o iluminátech,, projděte si archiv. Některé otázky jsou zajímavé.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=ilumin%C3%A1ti.

Altair-AC

Celý tajné spolky jsou jedním velkým tajemstvím. Vždyť my o nic prakticky nic nevíme, nevíme proč vznikly, nevíme, co všechno dělají, jestli vůbec existují, jestli to není jen výmysl nějakého výše postaveného vlivného člověka atd.

zjentek

Tak jsem se nad otázkou zamyslel. A tajemství tajných spolků spočívají především v tom, že jsou tajná. Čili nejsou-li odpovědi.cz tajným spolkem, či není-li někdo tady členem nějakýho tajnýho spolku, členstvím v němž by vlastně pronikl do tajů spolku, pak se obávám, že odpovědi se ti nedostane ani omylem. (;

Arne1

Jsou tajné

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.