Jaké IQ má liška, když se říká chytrý či mazaný jako liška?

Odpovědi
annas

IQ se u zvířat neměří, jen EQ, tedy takzvaný encefalizační kvocient. Zjednodušeně jde o číslo, které získáme jako poměr velikosti mozku a celkové hmotnosti.

Zmiňovala jsem ve své otázce, ale nemůžu ji najít.

Zdroj: https://hobby­.idnes.cz/zvi­reci-geniove-delfin-orangutan-vrana-slon-fmj-/hobby-mazlicci.aspx?c=A170802­_152004_hobby-mazlicci_mce

Určitě to chytrost lišky souvisí s pozorováním jejího chování. . Názory se různí

1. "Liška je lidu vzorem chytrosti a prohnanosti. Říká se o chytrém člověku, že je liška, lišák, liškou podšitý a p. Náš lid nehledí na lišku jako na zvíře zlé. V národní poesii, hlavně v pohádkách, přichází liška velmi často, a vždycky tu svou chytrostí a lstivostí pomáhá dobru k vítězství

Také způsob jejího lovu zná, a chce-li naznačiti plížení, říká „krade se jako liška“. Liščí spády značí se jako tajné cesty. Přijíti někomu na jeho liščí spád, značí, objeviti jeho tajné záměry a prozraditi je. O lišce se také vypravuje, že ví o pokladech skrytých v zemi a ve skalách, protože na ně přijde, když si hrabe brlohy. Kdo ošidí chytrého člověka, o tom se praví, že přelstil starého lišáka, a poraditi se s liškou, značí něco dobře provésti. V bájkách přichází liška často, děti znají spíše její chytré vlastnosti z bájek, nežli lišku samu. "

http://myslivos­t.wz.cz/1.lis­ka.html

2. „chytrosti vznikla proto, že liška je neustále ve střehu a při sebemenším podezření se snaží vyhnout očekávanému nebezpečí. Tak například liška odnese z nory mláďata, když zjistí, že kolem nory chodil člověk, při nadháňce dokáže v lese utéct dříve, než střelci zaujmou svá stanoviště, a nedá se snadno chytit do želez a pastí. Pokud už upadne do zajetí, nikdy člověku neuvěří a nedá se ochočit.
Tato její nedůvěřivost je však velmi cennou vlastností, která společně s velkou plodností přispívá k udržení liščího rodu“ atd.

http://www.stas­tnezeny.cz/in­dex.asp?menu=992&re­cord=22709

Drap

Změřit IQ nejen u lišky ale i u mnohých lidí, je velmi obtížné, někdy i nemožné.

jáára

Můj pejsek Liška je velice chytrá. Trochu hůř slyší, ale vzhledem k jejímu věku, je ještě dobrá.

ivzez

Těžko říct.
Ještě se nenašla žádná, která by absolvovala test IQ.