Kelt

Jaká opatření se zaváděla, když bylo vyhlášeno Stanné právo?

Za určitých podmínek se v zemi vyhlásí Stanné právo. Jaká opatření to konkrétně jsou? Tuším, že se týkají pohybu osob, omezení činnosti kulturních a sportovních zařízení a podniků. Ví někdo více? Děkuji.

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Může to být cokoli, co ohrožuje bezpečnost nebo zájmy státu. Při stanném právu je omezeno/zrušeno i právo na život – stanné právo je tudíž využíváno (nebö by mohlo být) pro vyhlazení nepohodlných či nějakám způsobem nebezpečných osob.

Třeba by mohly být nějaké konkrétní osoby zcela postaveny mimo zákon (na způsob proskripcí) a žádný občan by jim nesměl pomoci, popř. je zadržet, udat nebo zabít (tohle asi v našem právním systému není, ale klidně taková situace může ve výjimečných případech nastat).
Stanné právo může být využito k omilostnění represálií vůči některým obyvatelům (nebo některému typu, skupině obyvatelstva = podle majetku, třídy, práv, rasy, funkcí – oborů působnosti).

Stanné právo se ustanovovalo pro nastolení pořádku. V době války nebo nějaké výjimečné situace (extrémně vysoká kriminalita, občanské nepokoje nebo jen protesty-demonstrace) se budou vysoce trestat určité přestupky a odsuzovat bez soudu – a to i k smrti (třeba i za krádeže, porušení mimořádných nařízení a opatření – jako právo se shromažďovat, večerní vycházení atd). Je to prostě dočasné odchýlení od běžného(trestního a občanského) právního systému toho státu. Po té mimořádné situaci se zase normálně vrátí do původního.

Funkcionářům a vládním představitelům dává větší moc a vůli rozhodovat, trestat, rychle jednat (tohle by asi v našem státě nenastalo), taky omilostňuje většinu těch jejich jednání.

Ovšem taky záleží jak se stanné právo chápe (každý stát a každá doba může mít trochu jiné znění a jiné podmínky – průběh – toho stanného práva). Význam stanného práva ve staročeštině je celkem odlišný – nemá s tímto vlatně nic moc společného.
Stenné právo bylo využíváno třeba i v dobách starého Říma.

Při stanném právu jsou prostě omezeny práva občanů a to prakticky jakákoli (konkrténí stanné právo si to samo určí = bude to v něm stanoveno v té vyhlášce, taky koho všeho se to týká, proč je vyhlášeno, co to znamená atd… prostě by obsahovalo všechny potřebné náležitosti).

Další odpovědi
JájsemRaibek

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Stann%C3%A9_pr%C­3%A1vo

Pepa25

Současné české právo nezná pojem stanné právo, posle zákona č. 110/1998 Sb. může být vyhlášen nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.
Pravomoci vlády omezit práva osob jsou následně v zákoně č. 240/2000 Sb. (krizový zákon). Je jich hodně, proto odkazuji na zákon – viz odkaz.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-240