Ignác

Jaká je teplota vesmíru kolem mezinárodní vesmírné stanice ?

A jak je možné že jsou občas na internetu vidět záběry z GoPro kamery z vesmíru kde musí byt teplota extremně nízká, když běžné kamery přestavají fungovat už někde kolem –30
Doplňuji:
Doplnění: těch 1480 C se mi nezdálo, tak sem zjišloval a překládal a koho by to zajimalo, tak teplota kolem iss je ve dne asi +120 C a v noci –157 C. ovšem vákuum které tam panuje je na rozdíl od vzduchu nebo vody téměř dokonalý izolant proto se ven vystrčené přístroje nepoškodí, ať už horkem nebo mrazem, protože se k nim teplota nedostane, pokud sou ve vzduchotesné průhledné schránce, která se např. ke GoPro kameře dodává.

Nejlepší odpověď
Jikra

Tak jestli teta Wiki neblafe je teplota ve výšce kolem 340km kde je stanice ISS nikoliv v – ale v + °C. Tato vrstva atmosféry se nazývá -termosféra- a teplota v tomto prostoru (dle publikace: Cesty za poznáním – Počasí) s výškou prudce stoupá. A teď cituji: nad stratosférou leží mezosféra. Teplota zde opět klesá až na –90°C. Ve výšce asi 80km nad zemským povrchem pokles teploty končí. V další vrstvě termosféře (známé také jako ionosféra) teplota prudce vzrůstá a za jistých podmínek dosahuje až 1480°C.
Tak na to koukám jako z jara. Jestli mají pravdu, tak to aby ty kamery vůbec ven nevystrkovali, jinak se jim seškvařej. A ti astronauti taky.
Doplňuji:
Sorry, jak jsem koupil, tak jsem prodal.
No, tak vidíš jak nás blbnou. Bylo čerpáno z knihy která vyšla v minulém století tzn. v r.1999 v na­kladatelství Svojtka & Co.
V tiráži jsem teď objevil: Ještě více informací vám přináší METEOPRESS, s.r.o. kontakt: www.meteopress.cz
tel./fax: 02/536517

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/At­mosf%C3%A9ra_Ze­m%C4%9B

Valdano

protože se k nim teplota nedostane,
pokud sou ve vzduchotěsné průhledné
schránce, která se např. ke GoPro
kameře dodává.

Ano přesně tak. Zvyšování teploty kamery troposférou je naprosto zanedbatelné. Větší vliv na ohřev bude mít spíš déle trvající vystavení případného tmavého povrchu těla kamery přímému slunečnímu svitu. Dalo by se tedy říci, že do vesmíru bude vhodnější kamera v bílém provedení. ;o)

Valdano

Nevím jestli Vám něco říkají zákony fyziky, ale možná Vám trochu svitne když si uvědomíte, že šíření teploty v řídkých plynech jejichž hustota se blíží vakuu je tak malé, že i relativně vysoké teploty částic řídkého plynu v termosféře nejsou problémem, který by nezvládlo chlazení vesmírné stanice nebo chlazení vestavěné ve skafandrech pro výstup kosmonautů do volného prostoru.