Awe

Jaká je spotřeba vzduchu?

jaká je spotřeba vzduchu u člověka pokud je v klidném stavu?Nemyslím tím když člověk zpanikaří,je mi jasné že spotřeba bude větší

Nejlepší odpověď
mosoj

plicní ventilace = výměna alveolárního vzduchu (= vnější dýchání)

dechová frekvence – počet vdechů (výdechů) za 1 minutu

dospělý člověk 16 vdechů/min v klidu, (1/2 l vzduchu = dechový objem)

dítě 20–26 vdechů/min v klidu

při tělesné námaze, emocích (hněv, …), v horkém prostředí – vyšší dechová frekvence

sportovci – 14 vdechů/min

dechový objem – 0,5 l vzduchu

minutová frekvence – množství vzduchu, který projde plícemi za 1 minutu při klidném dýchání – v klidu asi 8 l, při námaze až 80 l/min

v klidu se využívá malá část kapacity plic

je možné vydechnout ještě 2,5 l vzduchu

inspirační rezervní objem = množství vzduchu, které je možné nadechnout po normálním vdechu (2–2,5 l)

expirační rezervní objem = množství vzduchu, které je možné ještě vydechnout po normálním výdechu (1–1,5 l)

zbytkový (reziduální) vzduch – zůstává v plicích i po usilovném výdechu (1,5 l vzduchu)

vitální kapacita plic – maximální množství vzduchu, které lze vydechnout po největším možném nádechu

závisí na pohlaví, věku, trénovanosti, zdravotním stavu,…

je to orientační ukazatel výkonnosti plic – u žen 3,2 l, u mužů 4,2 l

zvětšuje se u sportovců, foukačů skla, trubačů, zpěváků,…

celková (totální) kapacita plic = vitální kapacita + reziduální vzduch

spotřeba kyslíku na 1 vdech v klidu – 15–20 ml, za 1 minutu 250–350 ml, za 1 den 350 l

vdechovaný vzduch (atmosférický) – 21 % O2, 78 % N2, 0,03 % CO2

vydechovaný vzduch – 16 % O2, 79 % N2, 4 % CO2 (bez vody)

vdech (inspirace) – aktivní děj

stah bránice (jako píst ⇒ tlačí na útroby ⇒ vyklenutí stěny břišní) a mezižeberních svalů ⇒ zvětšuje se objem dutiny hrudní směrem nahoru a dopředu ⇒ rozepnutí plic díky podtlaku v pohrudniční štěrbině ⇒ vzduch se nasává do plic, uvnitř plic se snižuje tlak ⇒ dýchání

výdech (expirace) – pasivní děj

Další odpovědi
Drap

Uvadí se, že člověku projde plícemi za 24 hodin 10000 – 12000 litrů vzduchu.