sesednizkola

Jaka je pravdebodobnost?

Pravdepodobnost, ze padne strana mince A nebo strana B je 50–50. Jaka je pravdepodobnost, ze padne 2× stejna strana? Kdyz kazdy hod zacina se stejnou pravdepodobnosti, tak stejne situace 2× stejneho opakovani je mensi. Jak to spocitat? Jsem levák na matiku, kterou jsem mel naposledy na zakladce, proto se omlouvam pokud nekoho svou neznalosti urazim, jen me to zajima. Dekuji.
Doplňuji:
No tak logicky me napada, ze je asi mensi pravdepodobnost, ze padne strana A treba desetkrat po sobe nez jednou , ze jo. Tak pokud se to nijak vyjadrit neda, je to teda stejne. Ale cekal jsem, ze to bude takhle 😁

Nejlepší odpověď
gecco

Jestli jsem otázku pochopil správně – ptáš se, jaká je pravděpodobnost, že druhým hodem padne tatáž strana mince, jako padla hodem prvním a to bez ohledu na to, která strana mince to je?
Pak je to 50 %…
😉
Doplňuji:
K Doplnění:
Mince – Panna, Orel

1. hodem mohou nastat varianty

  1. P
  2. O

Tedy je pravděpodobnost jednotlivých variant 50%.

2. hodem už jsou varianty 4

  1. P – P
  2. P – O
  3. O – P
  4. O – O

Pravděpodobnost jednotlivých variant je 25%, ale pokud tě zajímá pravděpodobnost zopakování výsledku prvního hodu (tedy O-O i P-P), je 50%.

3. hodem můžeš dostat 8 variant

  1. P – P – P
  2. P – P – O
  3. P – O – P
  4. P – O – O
  5. O – P – P
  6. O – P – O
  7. O – O – P
  8. O – O – O

Pravděpodobnost jednotlivých variant je 12,5%, ale pokud tě zajímá pravděpodobnost zopakování výsledku prvního a druhého hodu (tedy O-O-O i P-P-P), je 25%.

Další odpovědi
arygnoc

stále 1:1.

pretože je fuk, ako dopadne prvý hod, posudzujeme pravdepodobnosť iba druhého hodu.

;-Q
Doplňuji:
@gecco:

s ohľadom na otázku „aká je pravdepodobnosť, že padne v dvoch hodoch rovnaká strana mince“ je to 1:1

s ohľadom na otázku „aká je pravdepodobnosť, že padne v dvoch hodoch averz mince“ je to 1:4

s ohľadom na otázku „aká je pravdepodobnosť, že padne v dvoch hodoch reverz mince“ je to 1:4

hodne záleži i na formulácii otázky, pretože v tomto prípade bola položená tak, že na výsledku prvého hodu nezáleží.

;-Q

Dochy

Je dobré si rozepsat možnosti a jejich pravděpodobnosti…

  1. 1 hod pana – 50%
  2. 1 hod orel – 50%

  1. 1.hod pana (50% viz a) 2. hod pana (50% z prvního hodu) – tato kombinace dá celkem 25%

pokračuješ pro všechny kombinace které dávají smysl:

  1. PO, e) OP, f) OO,

z nich vybereš ty které tě zajímají (c,f) a pravděpodobnosti sečteš…

Daný příklad je pro úlohu, kdy hodíš právě dvakrát (v zadání nemáš určeno, takže to pouze předpokládám) a zajímá Tě jaká je pravděpodobnost že oba hody dopadnou stejně.

Pokud by tě zajímalo jaká je pravděpodobnost, že padne 2× po sobě stejná strana třeba při třech hodech už je to o chlup složitější. Postup stejný, ale je toho víc.

Corfe

Pravděpodobnost následných testů se násobí. Takže u prvního je to 50% (1/2) a u druhého opět 50% (1/2).

Takže 1/2 × 1/2 = 1/4
Šance je 1/4 neboli 25%.

Dochy

Corfe: Nepřečetl sis pořádně zadání. Požadavek je 2× stejná strana. Z toho jsou dvě možnosti a proto Tvůj výsledek je nutné vynásobit dvěma…

gecco

Arygnoc → k Doplnění – souhlasím, ve své odpovědi jsem napsal ,že pravděpodobnost je 50 % (což je 1 : 1)…
😉
A v Doplnění jsem to trochu rozepsal.

arygnoc

no práve to rozpísanie v doplnení neznalých mätie. 😉

;-Q

gecco

😉