Avatar uživatele
zelí

Jaká je pravda o pádu starověkého Říma?

Na přebalu jednoho časopisu jsem četl, že důvodem byly daně, barbaři a štědré sociální dávky, bylo tomu tak?
A vidíte jistou podobnost s dnešním Německem?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Dismas před 2823 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Nejsem v historii odborník, i když jsem přečetl leccos. Existují dokonce i teorie o demenci z otravy olovem (vodovodní trubky), případně i jiných toxických chemikálií používaných právě jen v Římě. Já myslím, že to byl všeobecný společenský rozklad, nepřítomnost silného vůdce, nenápadné šíření křesťanství a nakonec drtivý útok „barbarů“ ze všech stran. Žádná podobnost s dnešním Německem neexistuje.
Dnešní bulvární tiskoviny nesmíš brát vážně, jde jim jenom o lacinou senzaci, dostatečný prodej a zisk.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Zánik starovekého Ríma spôsobil samotný ekonomickospo­ločenský vývoj a rozvoj technológie výroby. Pôvodne uzavretá rímska civilizácia začala pre svoje prežitie príjimať do svojich radov nerímanov nielen rasových, národnostných ale aj civilizačných cudzincov, preberať ich myšlienky, čím postupne tratila svoju schopnosť prežiť.
Ak by som porovnávala s dnešnou dobou prirovnanie by bolo možné s vývojom Nemecka v 20.storočí.
USA a Rusko ako najsilnejší bratia dnešnej civilizačnej rodiny síce rinčia zbraňami, nadávajú si navzájom, sem tam utŕžia nejaký úder, ale vždy sa držia v ringu bez podkovy v rukavici (zatiaľ). Ukončiť spor zničením súpera nie je v záujme ani jedného. Preto ich nemožno prirovnávať k starovekému Rímu.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Těžko říct, co je pravda. Vědci přicházejí s různými teoriemi, názory. Já vidím podobnost mezi EU a starověkým Římem. Velká říše nemůže dlouho vydržet, příčiny zániku jsou vnější i vnitřní.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dismas

Kepler: Pokud Řím položilo křesťanství, jak je možné, že Byzanc s křesťanstvím vydržela až do roku 1453?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Dismas: Protože je zničili až Osmani o 10 století později a do té doby ničemu takovému jako stará Západořímská říše nemuseli čelit. No a taky Byzanc byl hospodářsky a obchodně nejsilnější říše. Než je vojensky přebili ti opičáci.

před 2823 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek