DYTA

Jaká je naměřená absolutně nejvyšší teplota v celém vesmíru?

Nejlepší odpověď
Kepler

Přímo naaměřená nebyla nikdy, jen teoreticky odvozená. Prosím, na tenhle idiotský web neber zřetel http://informa­ce.top/tag/nej­vyssi-teplota-ve-vesmiru/
Víc ti to laicky přiblíží tenhle odkaz: https://www.sto­plusjednicka.cz/te­plotni-extremy-hlubin-vesmiru-kde-je-nejvic-teplo-kde-nejvetsi-zima

Další odpovědi
Dochy

Opravdu naměřena? Tak to musíš zkontrolovat pozemské teploměry kam až jsou cejchovány. Obávám se, že na víc než pár tisíc stupňů nedosáhnem. A přitom jsme si poměrně dost jisti, že třeba v jádru Slunce, nebo v jeho koróně je „o něco“ víc. A to zaručeně nebude skutečný rekord. V urychlovačích bude také docela dost, ale tam se pro částice udává energie spíše než teplota. Ta energie by odpovídala také nepředstavitelným teplotám, ale uvádění teploty u jednotlivých částic nemá smysl.

aliendrone

Extrémně vysoké teploty neměříme přímo (jak asi?), ale odvozujeme (vypočítáváme je) ze známých zákonitostí. Např. ze svítivosti (a daších dat) jsme schopni odvodit povrchovou teplotu apod. ;) :)

Na Zemi jsme dosáhli maxteploty ve švýcarském LHC (velký hadronový urychlovač) a to přibližně 10EXP18 K! A to VELKÝM urychlením protonu a jeho následnou srážkou s protiletícím atomovým jádrem. V takovém extrémním případě hmota přestává existovat v „normální“ a dojde k jejímu (dočasnému) rozkladu na komponenty elementárních částic (kvarky). Tak vysokou teplotu jsme nikde ve vesmíru nezaznamenali, nicméně…

Maximální teoretická teplota se odvozuje z použité teorie, např. dle „Standardního modelu“ se vychází z existence Planckovy konstanty, potažmo Planckovy délky. V takovém případě se dopracuješ k hodnotě asi 10EXP32K. Pokud upřednostníš nějaké teorie superstrun, dostaneš se k Hagedornově teplotě atd. atd.

Jako VELMI zajímavou v tomto ohledu považuji teorii, že MAXIMÁLNÍ teplota je 0K! Ano, NULA Kelvinů! Tedy minimální teplota nedosažitelná dle běžných teorií ani teoreticky (kvůli kvantovým jevům). Je to důsledek současné koexistence kvantové teorie a obecné teorie relativity při dnes již běžně přijímaném faktu existence černých děr. ;) :D :D

mzm

Trošku mimo téma: 1032 K (Kelvin – on stupeň je jen o necelých 300 K víc, ale to se ztratí) se může zdát jako velké číslo. Ale lidi dělají i „větší čísla“ https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Zimbabwean_do­llar :)