hippeace

Jaká je možná náhrada zubu který už je dlouhé roky vytržený?

Když je vytržen zub, ubývá v tom místě kosti a navíc se může protější zub posouvat do tohoto volného místa a okolní zuby se stáhnou směrem k mezeře. Jenže co když vám zdravotní stav nebo finanční situace dlouhodobě (minimálně v řádu let) nedovolí pořídit si náhradu?

Jaké má takový člověk možnosti? Máte někdo zkušenost s náhradou zubů bez poškození ostatních třeba můstkem atd?
Po jak dlouhé době bylo u vás ještě možné vložit implantát? Případně kdy jste dostali odpoved že chybí už moc kosti, bude to asi dost individuální ne?

Odpovědi
Drap

To může posoudit pouze odborník po vyšetření. Podle netu se to bohužel nepozná.

da ny

Donedávna taková jednoduchá náhrada (protéza) byla i zdarma, na ZP. Skeletovaná s příplatkem. Ve FÚ šlo/lze snadno řešit i dlahou (u „dinosaurů“).
Implantát jsem pro nedostatek kostního podloží mít nemohla. Na jeho doplnění, ani na implantát jsem nikdy peněz nazbyt neměla.
V laterárním úseku lze řešit můstkem (nabroušením vedlejších pilířů, 2 korunky, jeden mezičlen). Materiál: kov, ocel plus pryskyřice. Nejlépe pořídit u stomatologa „dinosaura“. Ti mladší takové materiály neradi nebo vůbec nepoužívají. Cena bude řádově v jednotkách tisíců, maximálně do 20, v závislosti na cenách pracoviště (stomatolog a laboratoř)..

Alesh

Myslím si, že jediná rozumná varianta je implantát, můstek znamená poškození okolních zubů. Pokud se nepletu, pak implantát dávají nejdříve půl roku po vytržený zubu, za tuto dobu by měla kost dorůst. To samozřejmě ověří rentgenem, pokud kost chybí, dokážou ji doplnit.
V podstatě pokud teď nemáš nějakých těch 25 tis. na implantát, pak je variantou nosit nějakou vyndavací náhradu, ale ta se asi taky platí. Pokud to není vyloženě přední zub, pak bych žil s dírou, než našetříš. Implantát ti podle mě dokážou dát kdykoli, tj. že tam není nějaká lhůta do kdy to jde a pak že už ne. Ale tohle všechno je dobré probrat s potenciálním implantologem, ten ti řekne přesně, co je a co není možné.