Rokio

Která je hlavní nevýhoda zářivky?

Je to nízká odolnost proti častému spínání, nebo má ještě větší nevýhodu?

zdroj obrázku: pixabay.com – https://pixaba­y.com/photos/e­nergiesparlam­pe-bulbs-sparlampe-1167347/

Nejlepší odpověď
Edison

Podívejme se na to jinak: Spotřeba. Oproti žárovce je to obrovská výhoda. Oproti LED je to obrovská nevýhoda. Jde pořád o tu samou zářivku. A včil mudruj…

Další odpovědi
ivzez

Studené světlo, a to i u těch,
které mají tzv. teplé bílé světlo.

Před opravou otázky:
Hlavní nevýhoda zářivky je její hlavní nevýhoda.
(Kdyby ses zeptal „Která“, mohla být odpověď konkrétní.)

klumprt

Nevejde se do kabelky.

elkon

Výhody proti žárovce převažují, tak nevýhody neřeším. Nejsou zásadní.

jáára

Obsahuje výpary rtuti + vyšší spotřeba. Jde o nebezpečný odpad.

Kryšpín

Poněvadž výrobci LED ek potřebují také kšeft

Dochy

Jde Ti o „zářivku“ v dotazu, nebo o „kompaktní zářivku“ na obrázku?
Nevýhody klasické zářivky jsou: výrazné blikání (kvůli stroboskopickému jevu nesmí být použity v dílnách s točivými stroji – zjednodušeně) a v některých aplikacích by mohly být problémy s mechanickou odolností.

Nevýhody kompaktní zářivky: Stroboskopický jev – ale tady v závislosti na konkrétním typu: Většina má potlačeno blikání na 50/100Hz, ale může být problematické blikání na frekvenci jejich předřadníku. Nízká odolnost na vnější vlivy (vibrace, teplota)

Obě: Obsah škodlivých a jedovatých látek (problematická likvidace)