Kepler

Jaké máte zkušenosti s životností LED úsporek?

Nevím, jestli mám opět svou příslovečnou smůlu, ale zatím mi každá vydržela akorát tak rok. Je pravfa, že jsem kupoval spíše ty levnější, i tak jsou ještě nehorázně drahé. Nicméně se deklaruje životnost 10 000 hodin i více, ale mně nevydržely odhadem ani třetinu.

Nejlepší odpověď
Radius

Úsporné žárovky – odcházely hlavně ty kompaktní zářivky, ale to nejsou LED, ty už nikde nemám (nejsou tolik úsporné jako ty LED a potřebují asi 2 minuty než svítí naplno). Používám jen úsporné LED žárovky, mám s paticí E27, E14 a G9. Kde se málo svítí (např. v garáži, na půdě) – tak tam mám staré žárovky s wolframovým vláknem s paticí E27. LED žárovky mám v obýváku, ložnici, kuchyni a v koupelně. Jen na chodně mám s pohybovým čidlem, a s barvou studená bílá (to svítí více ale je to nepříjemné – malinko namodralé). Všude jinde mám teplá bílá – to je příjemější.
Účtenky si schovávám, mám je v extra krabici od bonboniéry.

Další odpovědi
orwell

Souhlasím s tebou, taky jsem zjistil životnost zhruba rok. Při výměně žárovek si vždycky napíšu nesmazatelným fixem na sokl datum nasazení do provozu, takže mám docela dobrý přehled. Samozřejmě porovnávám různé zdroje světla ve shodných svítidlech, jinak by to nemělo ani cenu.

mvk

S životností LED úsporek (LG a Philips) mám zkušenosti dobré, zatím drží asi 3,5 roku.

Muffz

2,5 roku zpátky jsme u našich kupovali LED lustr, taťka chtěl nejlevnější úsporky z Mobelixu, to jsem mu rozmluvil a koupili jsme dražší podle recenzí na netu. Za celých 2,5 roku neodešla ani jedna.

(momentálně už mají naši (i já) doma tyhle LEDky ve všech pokojích)

mosoj

LED žárovky mám již dávno v celém domku. Cenu neřeším. Mám přehled o spotřebě elektřiny a LED žárovky vyhrávají, bez ohledu jak dlouho vydrží. Některé drží již několik let , pár LED žárovek již také odešlo. Vždy to bylo ale nejméně za dva roky. Při koupi koukám hlavně na svítivost a teplotu světla. Porovnávám W a svítivost. Pokud mám možnost si vybrat vždy beru raději ty žárovky, které mají nižší svítivost na stejnou watáž. Vyjímka ale potvrzuje pravidlo!

Jiří Bohumil

Se žárovkami „laboruji“ už cca 15 let. Nejdříve jsem přešel na „kompakty“, které ale byly rovněž problémové, zejména co se týče startu a pak i světelného výkonu. Nyní, cca 1,5 roku , kdy dospěly do věku reálné možnosti využití (výkon-cena), jsem vše převedl na „ledky“.
Používám většinou s příkonem 9–12W (ekvivalent 75–90W klasiky).
Vždy v barvě „teplá bílá“ 3000 Kelvínů. Rozdíl je v cenách, výkonech i životnosti.
Vzhledem k množství (barák+chata, + pro dceru a syna) kupuji pouze levné.
V roce 2015 jsem na e-shopu koupil, jako první, cca 19 ks (firmu neuvádím, aby neměla negativní reklamu, neboť jinak jsem u nich kupoval další zboží a to bylo OK a je s nimi OK spolupráce). Byla to pochopitelně Čína. 12W/230V/960 lm/3000K/ E27– cena 70,– Kč. Deklarovaná doba 25000 hodin, skutečnost max. 250–400 hodin. Takže jsem je postupně vadné posbíral a pak všechny poslal k reklamaci. Bez problémů mi vrátili peníze a omluvili se.
Kupoval jsem u nich ještě svíčkové 4W a 6W/230V/E14, za 40 a 60,– Kč a trubice 120 mm/16W/230V (místo zářivek 40W), za 160,– Kč a „podlinky“ 7W/60 cm/135,– Kč a 13W/82 cm/360,– Kč a zatím vše OK a „drží“.
Pak jsem nakoupil v „kameňáku“ (K+B elektro) cca 10 ks ledek Emos 10W/230V/E27 8­06 lm, 3000K/20000 hod. za 59,– Kč. Vše výroba Čína.
Poslední jsem nakoupil (K+B elektro) cca 10 ks ledek Best-Led 9W/230V/E27 970 lm, 3000K/30000 hod. za 69,– Kč, výrobce ČR a dokonce s 5-ti letou zárukou. Tyto všechny zatím slouží a „neodešlo“ zatím nic.
Všechny žárovky jsem si „testoval“, proměřoval luxmetrem, na hodnotu osvětlení a porovnával s klasickými 75W a 100W a kompakty 14–21W a vycházely mi hodnoty osvětlenosti lepší než s deklarovanými ekvivalenty.
Led žárovky, pokud se vydaří po stránce trvanlivosti, „nemají chybu“!
Osvětlení perfektní ( nejlépe těch 3000K-teplá bílá), potřebuji a mám rád hodně světla. Cena už dnes velmi dobrá, spotřeba minimální, cenová úspora za energii, oproti klasice 8 x , oproti dobrým kompaktům a zářivkám o 30–40% a svítí okamžitě, množství sepnutí až 30000 cyklů.
Každou, kterou osadím, popisuji obyčejnou tužkou na patici, místo osazení a datum osazení.
Důležité je založit paragony (faktury) pro případnou reklamaci.
Takže pouze s první dodávkou jsem měl špatnou zkušenost, ale v rámci reklamace bylo vyřízeno bez problému.
Klasické žárovky mám pouze na místech málo exponovaných (sklepy, garáže, půdy).
V současné době ještě doplňuji některé prostory o pohybové spínače, které v místech, kde se nezůstává stále a bez pohybu (chodby, schodiště, WC, koupelny, kuchyně, ) spínají a vypínají osvětlení pouze při příchodu, průchodu a pohybu, s možností nastavení doby sepnutí.
Jeden spínač (vlastní výroba ze součástek z Číny) cca 150,– Kč. Ale to už je pouze „hračičkování“ a s otázkou nesouvisí, uznávám.
Dnes se už dokonce prodávají i led žárovky 9W/230V/E27 i s pohybovým čidlem (cena cca 190,– Kč). Mají pouze nevýhodu, že mají pevně nastavenou prodlevu (cca 3 minuty) a nelze je krýt sklem svítidla, neboť senzor, v tomto případě, nereaguje.
Tolik mé zkušenosti s el.osvětlováním a led žárovkami.

Drap

Neměřil jsem to, ale ty levnější určitě nevydrží 10tisíc hodin. Jak je to u těch drahých jsem netestoval. Většinou vydrží tak cca 2 roky. Deklarovaná doba to určitě neni.

dubraro

Velmi různé. Od několika dnů po řadu let. Určitě má u těchto zdrojů smysl uschovávat doklady a při poruše v době záruky důsledně reklamovat.

Emefej

Nepoužívám, hrozně mi vadí nepřirozená studená barva jejich světla.

Dochy

LED svítidla: Životnost OK – alespoň pokud jde o ten výkonový mainstream (ekvivalent 40–75W žárovky). Jestli mi nějaká chcípla, tak to byla 2–3W G9 do lustru… Ale ten pocit z toho… Do toho lustru to není ono. Do předsíně a do koupelny (ekvivalent 60W, E27) paráda.

Jukatan

Vyměnil jsem současně všechny žárovky v celém bytě (celkem 19 ks) za LED již před 2 a 3/4 roky. Po 1,5 roce jsem musel 1 ks reklamovat (byl to ten nejlacinější ). Všechny ostatní od watáže 0,5 W až po 15 W mi už dobře služí 2 a 3/4 roku. Je fakt, že cena je dost vysoká, ale jen zdánlivě. Peníze, které jsem do žárovek dal, už mám 3× zpátky. Jen v mém bytě jde úspora za rok do tisíců. Takže výhoda LED je bez diskuze. Pohybové čidlo má spotřebu 20W celých 24 hod. ať svítí nebo ne. Jen při rozsvícení se spotřeba zvedne o příkon žárovky. Tak jsem jej vyhodil a raději nechávám svítit na chodbě 1 W LED celou noc-ušetřím 60% spotřeby.

klob1

Nechápu to spojení dvou různých zdrojů LED a úsporek? LED jsou led a úsporka je úsporka? Nebo bylo zakoupené na krabičce LED + plastový obal jako Led, ale uvnitř klasická zářivka? Narážím na ty pseudo LED i, co oblbují zákazníky výrobci. Ono by se to poznalo uvnitř, co je skutečně. Pravý LED jsou z Light Emited Diode uvnitř. Jenže pak jsou, že na oko je to jako LED, ale uvnitř je vložená kompaktní zářivka.
Nevím, jak je to s kupovanými, ale co já mám za cca 60kč z pravých LED tak 100 tis hodin v pohodě. Bez problému zatím. No, ty kupované zatím šlapou cena 50kč. No bratr koupil kolem 500kč a odešla mu dost rychle po rozdělaní tam byli LED, ale asi nic moc. Problém byl, že to začalo málo svítit nežli byla nová, stále slábla.
Jinak nehoním LED na klasické elektrice, ale jen na 12V z aku, nabíjím z veličin okolo a stále pohoda. Takže ani nepotřebuji dodávatele, když mám energii všude kolem.
Jinak já používám klasické obyčejné žárovky za 9kč a ty jednou, pak se upraví na LED a jedou dál.

Michal47

Mám úsporku OSRAM, a ta drží už asi 15 let. Byl jsem prodejcem tedy oprávněně ujištěn o její kvalitě. Snad nejsem výjimka.

lota

V novém domě jsme asi rok, postupně měníme všechny žárovky za LED, zatím neodešla ani jedna. Měla jsem za to, že jsou skoro na pořád.:-) Tak se asi budeme časem divit, uvidíme, kdy ten čas přijde.

richardad

Já mám z IKEA a bral jsem jen ty, co mají index podání barev větší než 90%. Jmenuje se to LEDARE. To znamená, že nezkreslují barvy víc než zářivky. Zářivky mají Index podání barev (CRI) 90% třípásmové a 95% pětipásmové.
Jsem s nima spokojen, protože v některých lampách mám halogenky a není poznat rozdíl, za 129 Kč 600 lm. Dokonce tam mají obyčejnější 400 lm za 29 Kč.

Kepler

Emefej: dají se koupit a převážně lidé i kupují v barvě „teplá bílá“ Je to stejně příjemné jako žárovka nebo sluníčko.

gobls

A co je to nehorázně drahé? Ono v tom jaksi musí být o hodně víc součástek, než jen wolframový drátek. Já spíš nedokážu uvěřit, jak může být za 50 Kč LED i s měničem napětí (neblikající). I když je fakt, že je to jen v plastu a čekám kdy to „shoří“.

Kepler

Drahé je to pokud uvažuju v relacích cena/výkon. Proč bych si měl kupovat něco za 20tinásobek ceny než žárovka, když se mi ty náklady nikdy nevrátí? Tedy úspora energie.

dr.luha

Naopak, ty levné, bez hliníkového radiátoru jsou méně zatížené proudem a tedy vydrží déle (pokud nemají úmyslně vloženou toxickou součástku). Ty s chladičem jsou „přežhavené“.

Kepler

Radius: v typech světelných zdrojů mám přehled, ale výrazu „LED žárovky“ se vyhýbám, protože se žárovkami nemají nic společného. Čekal jsem spíš odpověď na otázku. Ale dík.

Kepler

dubraro: no, nevím, jestli bych s reklamací uspěl. Ten výrobek nelze nijak identifikovat, je to jako když koupíš rohlík. Je to spotřební zboží. Když tak ti reklamaci neuznají a řeknou ti, že úsporka odešla nevhodným používáním, přepětím v síti, atd… Můžu zkusit koupit dražší, ale kdo mi zaručí, že vydrží?