annas

Jaká je historie hry v šachy? Kdy se hra dostala k nám?

Úsloví šach mat.

Nejlepší odpověď
hanulka11

O původu současné varianty šachové hry (tak jak ji známe v Evropě) bylo již mnoho napsáno a stále ještě se vede na toto téma diskuze. Asi nejstarším doloženým prapředkem šachu je Čaturanga, kterou vymysleli indičtí filozofové v 6. století n. l. Byla to bitva čtyř armád, každá pod vedením rádži (indický král). Dva hráči hrají ve spojenectví proti druhým dvěma a každý ovládá 4 armádní jednotky – pěchotu, jízdu, slony a loď. Hraje se na desce o 64 polích, převzaté ze starodávné indické hry zvané Aštapada. Každá z armád začíná hru v jednom rohu, figury ve dvou řadách, pěšci před hlavními figurami. Kromě toho, že se jednalo o hru pro čtyři hráče, je zajímavou skutečností i to, že o tom, kterou figurou bude hráč v daném kole hrát, rozhodovala kostka.

šach mat znamená -smrt králi

V Čechách se šachy objevily v 11. století. Pravděpodobně se k nám dostaly z Itálie, odkud je přivezli čeští kupci.

http://www.czech-press.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=1698&ca­tid=15:styl&I­temid=4