annas

Jaká je historie firmy Swarovski?

Nejlepší odpověď
panenka

Historie firmy Swarovski sahá až do 19. století. V Jiřetíně u Jablonce nad Nisou provozovala rodina Swarovski malou továrnu na zpracování křišťálu, ty se dále používaly pro výrobu bižuterie a šperků. Roku 1862 se narodil syn Daniel, kterého odmalička zaměstnávali rodiče ve své výrobně. Daniel Swarovski dokonale ovládl podstatu řemesla a nechal si patentovat stroj na řezání křišťálu (1892), díky jehož použití bylo možné dosáhnout výrazně lepší kvality řezu a zpracování.

Logo Swarovski

Poté se Daniel Swarovski usadil ve Wattens v Rakousku a firma Swarovski se snažila docílit lepší kvality, světelnosti, reflexnosti atd. Ve spolupráci s Christian Dior vznikla v roce 1956 Aurora Borealis, která velmi pozoruhodně láme světlo, tak že vytváří duhový efekt. Swarovski ve spolupráci s designéry nevytváří pouze šperky, ale pouští se i do odvážných realizací oděvů, svítidel, interiérových řešení atd. Výborným tahem firmy Swarovski bylo započetí výroby skleněných figurek zvířat v roce 1976. Z broušených figurek se stal doslova trhák. V roce 1987 byl dokonce založen klub sběratelů skleněných figurek (Sammler – Club Swarovski (SCS)). Ke dnešku má klub již 450.000 členů ve více než 35 zemích světa.

Ke stému jubileu firmy bylo v roce 1995 otevřeno ve Wattens jako turistická atrakce muzeum „Kristallwelten“ realizované rakouským umělcem André Hellerem. V jedinečné multimediální přehlídce se nachází jak největší, tak i nejmenší broušený skleněný krystal na světě. Největší má průměr 40 centimetrů a váží 62 kilogramů/310000 karátů a figuruje v Guinessově knize rekordů. Naproti tomu nejmenší má průměr pouhých 0,8 milimetru.

V současné době má firma asi 17000 zaměstnanců ve 40 zemích světa. O tom, jaký důraz přikládá vývoji nových produktů, svědčí již to, že na poli výzkumu a vývoje pracuje na 600 zaměstnanců. Téměř všechna výrobní zařízení jsou vlastní výroby.

V roce 1977 představila firma poprvé vlastní kolekci módních šperků. Dnes prezentuje Swarovski Jewelry módní novinky dvakrát do roka. Jednou z nejvýznamnějších kolekcí ve sbírkách Swarovski jsou divadelní šperky zhotovené pro operní zpěvačku Marii Callas Ateliérem Marangoni v Miláně. Dnes je firma Swarovski předním světovým výrobcem broušeného křištálu.

Swarovski křišťály jsou ve světě obecně známé kvalitou řezu a výbrusu . Hrany faset (plošek) se setkávají přesně v jednom bodě, stejně tak hrany uvnitř křišťálu.

Hrany faset (plošek) na falešném a pravém křišťálu Swarovski

Swarovski křišťály jsou precizně broušeny pro maximální oslnivost a záři, každá vybroušená plocha pohlcuje a odráží maximum světla. Je tedy jasné, co je falešný a pravý Swarovski křišťal při pohledu na obrázek.

Rozdíl mezi falešným a pravým křišťálem Swarovski

Díky různým příměsím odraží pravé Swarovski křišťály mnohem více světla. U některých Swarovski křišťálů je použita povrchová úprava Aurora Borealis, která láme světlo na povrchu křišťálu do „duhových barev“.

Zdroj: http://avebijou­x.cz/content/11-o-swarovski

Další odpovědi
Miroslavst

Swarovski je rakouský výrobce broušeného křišťálového skla. Společnost Swarovski zaměstnává sama nebo prostřednictvím svých dceřiných společností více než 25 000 zaměstnanců ve 40 zemích světa.
Historie

Historie společnosti Swarovski začala roku 1862 v Jiřetíně pod Bukovou, poblíž Jablonce nad Nisou. Zde se tohoto roku narodil Daniel Swarovski, který se vyučil uměleckým pasířem u albrechtické firmy Gebrüder Feix. Zástupci firmy vyslali mladého Daniela Swarovského do Vídně, kde se výrobou bižuterie zabývalo několik mistrů. Swarovski od nich převzal zkušenosti a technické znalosti pro výrobu šperků. Na technické výstavě ve Vídni se Swarovski potkal s Františkem Křižíkem, který tam instaloval elektrické osvětlení. To byla pro Daniela Swarovského inspirace a vyvíjí stroj na broušení šatonů poháněný elektrickou energií.

V roce 1892 nechal Swarovski svůj stroj patentovat a začal s vlastní výrobou. Pro získání potřebného kapitálu do výroby vložil finance jeho zákazník z Francie Armand Kosmann. Swarovski se přesouvá do rakouského města Wattens, poblíž Innsbrucku, kde si pronajímá bývalé továrny. Zde je vybudována vlastní vodní elektrárna na řece Inn, která je svým průtokem schopna hnát generátor potřebný pro výrobu elektrické energie.

V roce 1895 Swarovski zakládá vlastní podnik na výrobu šperků a bižuterie, která se velmi brzo prosazuje na trhu, zejména díky výrobě šatonů. Společnost vyváží šperky do Německa, USA a Velké Británie.

V roce 1900 firma kupuje pronajatou továrnu a vyvíjí úsilí o získání vlastní sklárny, aby byla soběstačná z hlediska dodávek surového skleněného materiálu, který se dováží z Jablonecka. V roce 1913 se společnost stává soběstačnou i v dodávkách materiálu.

Swarovski vyrábí širokou paletu křišťálových komponentů SWAROVSKI ELEMNTS, které slouží mnoha návrhářům šperků a oděvů. Jsou používány i ke zdobení různých módních doplńků, ale i mobilních telefonů.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Swa­rovski

vagra

Daniel Swarovski (společně se svým švagrem Franzem Weisem a investorem Armandem Kosmanem) založil vlastní podnik na výrobu šperků a bižuterie v roce 1895. Díky zde vyráběným šatonům, se velmi brzo prosadil na světovém trhu pro šperky a bižuterii. Swarovski začal vyvážet šperky a bižuterii do Velké Británie, USA, Německa a všude tam, kde je zájem o značku Swarovski elements. Bižuterie Swarovski má díky své poloze název “Tiroler Ware”.

Zdroj: http://www.koralky-komponenty.com/cs/swa­rovski-historie-a-soucasnost-81/