Lucimia

Jaká je doporučená vzdálenost na dívání se na TV?

Potřebovala bych znát doporučené vzdálenosti dívání se na TV – podle jejich velikostí. Víte někdo, jak to je?

Nejlepší odpověď
mosoj

Je důležité o jaký typ televize se jedná.
Pokud to jsou moderní televize zejméma full HD. Můžou být vzdálenosti menší a prožitek ( pokud nějaký je) je větší.
Obecně lze říct, že čím vetší rozlišení ( jemnější rastr) tím může být vzdálenost menší.
Je třeba volit takovou vzdálenost aby nerušil rastr pixelů u starších televizí řádků. U LCD nebo plazmy již nejde o namáhání očí, ale jenom o neviditelnost toho rastru.
Doplňuji:
GangstaHelper

Pro CRT televize 50 Hz pozorování zblízka bylo vysloveně škodlivé pro oči.
100 Hz to zmírnily.

Další odpovědi
Miroslavst

Domnívám se, že by to mělo být 3× delší vzdálenost než je úhlopříčka televizoru.
Pokud tedy televize má úhlopříčku 70, vzálenost by měla být minimálně 210cm.

GangstaHelper

Taková, aby se vám koukalo příjemně.

Mýty o tom, že malá vzdálenost je škodlivá pro oči, byly vyvráceny. (A to jak pro staré tak pro nové televize.)

Hojší

Samozřejmě že nejlepším kriteriem asi je „jak se mi kouká“, ale těžko budu kupovat několik televizorů z různými úhlopříčkami abych to zjistil :)
V odkazu naleznete maximální (nikoliv minimální!!) vzdálenosti pro plnohodnotné sledování TV. Samozřejmě se nejedná o klasická CRT, ale o HD LCD TV – nepředpokládám že by někdo v současné době kupoval jinou ;)
Z uvedené tabulky lze zjistit že pro výše zmiňovanou 70 to je dle rozlišení TV 1,6 případně 1,15m… zmiňovaných 2,1 je vhodné pro 37"(cca94cm) případně 52"(cca132cm) ;)

Zdroj: www.datart.cz/po­pup/-content-katalog-televize_uhlo­pricky.html