kodl67

Jaká je asi nezámrzná hloubka na Sibiři, např. ve městě Jakutsk?

Nejlepší odpověď
annas

" V oblastech, kde je průměrná roční teplota vzduchu nižší než 0 °C se může teoreticky vyskytovat věčně zmrzlá půda neboli permafrost.

V takovém případě povrch půdy během léta rozmrzá a obnovuje se vegetace, přičemž ve větších hloubkách se udržuje trvale půda zmrzlá.

Prakticky se vyskytuje permafrost v místech, kde je průměrná roční teplota vzduchu nižší než –2 °C. Na severní polokouli zaujímá permafrost asi 22 % souše a největší hloubky dosahuje podzemní led v severovýchodní Asii v Jakutské oblasti (i přes 1 km). Proměnlivá změna hloubky rozmrzání působí deformace půdy (vlivem změny objemu zmrzlé půdy vhloubce) a je příčinou mnoha problémů ve stavebnictví a dopravě atd. "

https://www.vut­br.cz/www_base/zav_pra­ce_soubor_verej­ne.php?file_id=144042

VUT Brno,, Fakulta stavební, Ústav pozemjního stavitelství
Diplomová práce
Vliv fázové přeměny vody v zemině na průběh teplotního kmitu
Bc. Ondřej Trlica
Brrno 217

Jinak v „teplejších msítech“ jakutské oblasti

Vysušené půdy (nížiny, močály, kolem jezer) jen asi 1 m.

Nejnižší toky na rašeliništích pokryté mechem – někde 0,6 – 0,8 m.

Stavitelé mají zájem o půdu na výstavbu – průměrná hdonota je od 2 až do 2,5 m.
http://forum.yk­t.ru/viewmsg.jsp?id=9422­711

Další odpovědi
Drap

cca 210 cm

Kepler

Podle tetky Wiki je mocnost permafrostu od několika cm až po 1 450 m (promrzá nejen vlastní půda, ale i podloží) a značně kolísá od místa k místu.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Permafrost
Samotnému se mi to nechce věřit, protože při geotermickém stupni 33 m na 1 st, by v takové hloubce měla být teplota o 44 st. vyšší než na povrchu (vliv tepla ze zemského jádra). A méně než – 44 st. v celoročním průměru není ani v Jakutsku. Možné je ale všechno, geotermický stupeň může mít na Sibiři jinou hodnotu než v Evropě.