Filip Dráber

Jaká/ která existují v českém jazyce další homografy mimo typické příklady?

Homografa = slova, která se shodně píšou, ale odlišně vyslovují, a jejich významy jsou rozdílén.

Učebnickové příklady jsou „panický“ (od slov „panic“ a „panika“), „proudit“ (s dvojhláskou, nebo jako pro-udit) a „dementi“ (označení osob s demencí, a vyvracení mylné informace).

Existují i další příklady, u kterých se ale jejich status homograf dá snadněji napadnout: „chatař“ jakožto vlastník/uživatel chaty, a jako účastník internetové konverzace (chatu) – druhý význam jsem snad nikdy jindy neslyšel; „email“ jakožto barva, a jakožto internetová zpráva – tady se dá debatovat, zdali se druhá varianta nemusí nutně psát s pomlčkou („e-mail“); a pak „vezme“ („vzít“ v budoucím čase, a „vézt“ v rozkazovacím způsobu) a „pouček“ (mn. č. od „poučka“, nebo malý pouk (tupá strana vejce) – tam není tak výrazný rozdíl ve výslovnosti.

Existují v českém jazyce další ur-příklady homograf, které by lépe zapadly do první výše zmíněné skupiny?

(Díky této osm let staré otázce, která mi už tak rozšířila obzory: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-prosim-vas-nevite-nejaky-priklad-homografu-napada-me-jen-chatar-panicky-a-nic-vic-diky-za-vase-prispevky )

Nejlepší odpověď
annas

Jaká – mezijazyková, málo obvyklá, typicky česká
Která – konkrétní příklady.

K otázce – je třeba správnw použít zájmeno jaký a který.

Jak jsem uvedka u původní otázce. V češtině homografů moc není.

Ale ještě jsem si vzpomněla – vezme kočárek! (vesme) – od vést x vzít s sebou -. o které tvary jde, určete sám.

pouček – od poučka a pouček od pouk zastaralý tvar – vyfouklé vejce

STOP – pokyn k zastavení – x tvar podst. jména stopa

mezijazykovým homografem z angličtiny je např. most – v češtině druh konstrukce
a v angličtině příslovce nebo neurčitá číslovka (nejvíce, nanejvýš, většina).

V angličtině je homografů víc, podívejte s na ně

https://www.hel­pforenglish.cz/ar­ticle/20090720­03-homografy-v-anglictine