Complex

Jaká byla první česky psaná věta?

Nejlepší odpověď
annas

První česká věta je zapsaná v Zakládací listině kapituly litoměřické z roku 1057.

Uměla jsem ji celou zpatměti, ale raději pro jistotu okopíruji, spíš kvůli pravopisu.

Pavel dal jest Ploskovicích zem´u
Vlach dal jest Dolás zem´u bogu
i sv´atému Ščepánu se dvěma
dušníkoma, Bogučeja a Sedlatu

Vysvětlivky jjsou v odkazu.
Zdroj: https://ustec­ky.denik.cz/z-regionu/nejstarsi-cesky-psanou-vetu-obsahuje-zakladaci-listina-kapituly-20120815.html

Jeptišky si připisovaly česká slova, věty, někdy i kreslily obrázky do modlitebních knih.

Jedny z prvních jsou ze 13. století a spojují se se Svatojířským klášterem. Dnes uložené v Národní knihovně. Řeholnice použila vulgární slova, takže se v běžných uičebních věta neobjevovala. Šlo o tzv. glosy.

Můžete si je i přečíst v odkazu.
https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/pocatky-cestiny

Další odpovědi
dudu

Zřejmě „Dycky Most“.

ivzez

Samozřejmě česká.

Zajímalo by mne, proč Annas a Dudu odpovídají na otázku „Která“…