jendysek

Jak zrychlit růst svalové hmoty?

Zdravím,

mám asi blbou otázku, ale proč se nezeptat… Chci něco udělat se svojí postavou – chci bejt namakanej s buchtama na břiše ani mít ramena přes celý záda a nevypadat vychrtlina

Je mi 17 let, měřím 179cm, vážím 58 kg a i když mám poměrně velkou sílu, tak na to prostě nevypadám. Kamarádi, kteří chodí do posilovny párkrát za měsíc, tak mají ruku jak já nohu.

Poradíte někdo jak se dá zrychlit růst svalů třeba s pomocí proteinů v prášku nebo nějakých doplňků.
Na to že při zvládnu už po 30. přes 100 kliků tak to není na mě vůbec vidět.

Díky, za radu.

Nejlepší odpověď
RyuzakiKate

Jestli čekáš recenzi na nějaký zázračný produkt, tak by sis měl v prvé řadě přenastavit myšlení. Kamarádů se na to ptát asi nechceš, aby sis nepřipadal trapně nebo co? Ale to se dá pochopit. Btw, jseš si 100% jistý, že máš u těch kliků správnou formu…? :)

Nejdříve je pořeba se zamyslet nad tím, co jíš a jak. Zkus si svůj jídelníček aspoň zhruba trasovat v nějakém kalkulátoru (Kalorické tabulky, My Fitness Pal) apod.), abys zjistil, čeho kolik přijímáš. Doplňky stravy se zařazují ve chvíli, kdy to nemáš šanci „užrat“, což při běžném zdravém jídelníčku nebývá. Zkus mrknut třeba na YouTube kanály Vím, co jím, Fitness 007, Aleš Lamka, anglické pak třeba Jeff Cavaliere, na Mall.tv je pak Rozum v troubě a sekce „Odpovědna“ s Petrem Havlíčkem.
Bez dobrýho jídla to zkrátka nepůjde, ani kdybys posiloval každej den 5 hodin.

Co se týče cvičení, klidně můžeš s vlastní vahou a koukat u toho do zrcadla, aby sis byl jistý, že to děláš správně a neriskoval tak budoucí svalové dysbalance, chronické bolesti apod. Nejlépe cvičit podle videí či aplikací, je jich strašná spousta, stačí si vybrat a být soudný v tom, na co mám a co zvládnu až za několik týdnů/měsíců.

Anebo se můžeš dát na kovářské řemeslo a uvidíš, jak to poroste… Samozřejmě stále ruku v ruce s pořádným jídlem! :))

Další odpovědi
elkon

Kamarádů se bojíš? Jinak bys chodil s nimi.

Gonfaloniér

Správná strava bohatá na bílkoviny. Pořádně se najíst přejíst, tak hodinu po posilování. Ale taky dodržovat pravidelnou a bohatou stravu po celý den. Dieta – snídaně, oběd, večeře, svačiny mezi tím. Můžeš si koupit (kterýkoli) protein a tak 2× během dne si dávat šejky.

Dostatečný odpočinek pro svaly – pro jejich správnou regeneraci. Nepřetěžovat NEUSTÁLE ty svaly. Dopřát jim klid, dostatečně dlouhý spánek, protažení.

Doplňovat tekutiny během dne. Vodu, mléku, proteinové nápoje.

Během tréninku do toho dát vše, pořádně se „zničit.“ Zvedat větší váhy – zvyšovat závaží, dělat kratší pauzy mezi cviky, dělej pomalejší cviky – pomelejším zvedání (a hlavně spouštěním) např činky na biceps, ten biceps pořádně procvičíš.
Dělej progresivní přetížení, zkus HIIT, při cvičení s vlastní váhou zvyšuj počet sérii, cviků. 300 drepů, 150 kliků, 120 shybů atd. Nebo i víc za celý den.

Hlavní jsou tři věci:dostatečně tvrdý trénink (v tom buď k sobě upřímný), bohatá velmi bohatá strava (tréninková dieta) a odpočinek. A svaly by měly normálně růst, ať máš jakoukoli genetiku.
Svaly ale rostou pomalu, nějakou změnu sice můžeš uvidět brzy jako zhubnutí, pevnost, drobný nárůst svalů, ale skutečnou mohutnost získáš až po měsících (a letech) pravidelného tvrdého posilování. Chce to vydržet, výsledky neuvidíš okamžitě. A když nebudeš pravidelně a tvrdě dřít, tak je neuvidíš nikdy.

Doplňky: libovolné proteiny v prášku (podle mě na tom moc nesejde – klidně i levnější), kreatin, kotvičník – v tabletách (přírodní steroid), proteinové kaše a tyčinky. Soustřeď se v doplňcích a stravě na bílkoviny, vlákninu, testosteron a jeho tvorbu v těle, vitamín D. Jídlo samo o sobě je obří samostatná kategorie. Pro růst svalů jsou nezbytné a nejdůležitější
.. Když budeš tvrdě a pravidelně trénovat, ale nebudeš správně jist, tak žádné svaly vůbec neporostou. Nezanedbávej jídlo.
Osobně doplňky neberu žádné, jen cvičím a skutečně dostatečně jím. Jediné co občas beru a co skutečně doporučuji je MAXXWIN Inosine with Arginine („druhý dech“), který se bere hned před cvičením. A fakt dodává takový ten „speed“ a chuť cvičit, větší motivaci, adrenalin, sílu,..

nyjono

Kdybys opravdu chtěl, tak chodíš do posilovny s těmi kamarády.
Prortože to není žádné tajemství. Ani na google ani tady na Odpovědích.
Takže správně posilovat a správně se stravovat. To to celé tajemství.
Kvalitní bílkoviny, vejce, tvaroh a maso.

Drap

V sedmnácti bych do žádných proteinů nešel. Snažil bych se to napravit změnou jídelníčku a cvičením. Bude nutno zařadit do stravy více bílkovin.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Gonfaloniér

Drap – radíš mu, aby do svého jídelníčku zařadil víc bílkovin a odrazuješ ho od proteinů… :/ :D Proteiny jsou bílkoviny. ;) Doslova, jen jiným slovem (hlavně v angličtině i jinde). ;)
Co se proteinů v prášku týká, tak to jsou extrahované bílkoviny z přírodníc potravin (ryb, masa, vejcí, ořechů, mléka, syrovátky,..). Není to nic nezdravého, není to chemie ani nic takového, Není to nic víc ani míň než zkrátka extrahovaná a koncentrovaná směs bílkovin. Tzn. jenom velké množství bílkovin pohromadě. Nic než bílkovina – kterou mu doporučuješ.

Možná si je pleteš se steroidy, které jsou ovšem zakázány pro všechny, nehledě na věk. :DDD (ale i tak je dnes bere skoro každý kulturista).

RyuzakiKate

Drap měl možná na mysli to, že i když to je extrahovaná bílkovina v prášku, tak je to stále průmyslově zpracované (některé proteiny více, některé méně) a vždy je lepší mít základ v pestré stravě. Nehledě na to, že si je třeba pořádně vybírat, na trhu se najde spousta špatně sestavených proteinů. Plus tyhle věci taky dokážou pěkně lézt do peněz, když je užíváš každý den, a v 17 letech si bude chlapec vydělávat maximálně nějakou brigádou.

Gonfaloniér

Neřekl bych, že to tak myslel. Spíš neví, co jsou proteiny… Zvlášť když říká „do žádných proteinů…“ (podobně jako do žádných steroidů nebo nějakých takových látek). Navíc neříká protein v prášku, ale všeobecně (žádný) protein. Proteiny v prášcích by se taky mohly přímo jmenovat bílkoviny. Jenže většina firem, co je vyrábí, jsou ze zahraničí a výraz protein je navíc v tomto oboru (posilování) velmi populární. Název bílkoviny jsou spíš tak v obyčejné řeči a kvůli tomu i na obalech ve složení výrobku. Výraz protein se u nás se používá spíš v samotné gastronomii, je to odbornější. Obojí je však správně a obojí znamená úplně totéž. Bílkovina jako bílkovina.
Do peněz do lézt může (i když to už je na něm). Ale záleží za jakou cenu si je kupuje. Já je jednu dobu užíval pravidelně, jedno balení mi vydrželo i víc jak dva,tři měsíce – cena cca za 200/300 Kč, nic co by se nemohl někdo dovolit. Ceny jednotlivých výrobků jsou jednoduše daný tím, jak si je jednotlivé firmy stanoví. Netřeba podle mě kupovat předražený protein, když je to podle mě totéž. Záleží totiž na tom z čeho jsou ty bílkoviny získany, z jakých surovin = jako třeba, že syrovátkové bílkoviny jsou údajně kvalitnější než jiné, proto jsou dražší. Taky se přihlédá na to, jak jsou normálně ty suroviny drahé a jestli je tak náročnější (dražší) získat extrakt právě z těchto surovin. Dál taky záleží na popularitě firmy, takže pokud má firma ověřenou a známou značku, tak si může na ceně pěkně přihodit (podobně jako třeba v oblečení a jinde). A lidi to budou kupovat a ještě si myslí, že je to kvůli ceně kvalitnější. Ale bílkovina jako bílkovina a podle mě na tom nesejde. Takže levné proteiny jsou jen výhodou pro kupující – a jsou stejně dobré jako ty předražené.
Btw obří piksli syrovátkového proteinu, smíchaného ještě s jinými látkami/extrakty mě stála cca 800 nebo 900 Kč, taky jsem užíval pravidelně po cvičení a vydržela mi půl roku, myslím, že i víc. Osm set Kč na asi půl roku taky není moc velký výdaj.
Děcka utrácejí horentní sumy měsíčně za nezdravá a předražená jídla, za hry, za premium účty ve hrách nebo online seriálech atd. A spoustu takových blbostí. Dokonce tisíce Kč a to ještě často peníze rodičů, popř. na tom utratí všechny své vydělané peníze. Nemyslím si, že protein je zrovna špatná investice, pokud ten člověk skutečně cvičí (ať už posiluje nebo se snaží zhubnout). Zvlášť, když to nejsou nějaké převratné částky… Já ale přešel pouze na jídlo a žádné doplňky a zjistil jsem, že to v pohodě stačí. Koupím si jeden protein v prášku, který mi vydrží hrubě přes rok, protože si ho nedávám pravidelně a vlastně skoro vůbec. Takže já proteiny jako takhle nepodporuji, protože dobrá dieta založená na bohaté stravě stačí.

Skoro vše je průmyslově zpracované. :) a potraviny všechny, protože je to samostatný průmysl. A není to nic zlého. Něco jiného by bylo, kdyby to byly nějaké chemické náhražky, doplňky, (vadné) konzervanty, barviva, tzv. éčka. A tohle průmysl neznamená. Znamená jen, že je to organizovaně a za pomocí moderní techniky zpracováno, sesbíráno, vyrobeno, zabaleno, rozděleno,… Skoro vše je dnes průmyslem, každá větší firma, která něco vyrábí, každá továrna,… A můžou tam spadat i služby.
Průmyslově zpracované je opravdu všechno, např i oblečení a z jídel třeba i ovoce a zelenina. Věci nejsou špatné proto, že jsou průmyslově zpracované. Nic to o tom výrobku nevypovídá – tedy neříká to nic o tom, že by vyl nějaký závadný, špatný,..

RyuzakiKate

S většinou příspěvku souhlasím.
Když si to tak vezmem, tak syrovátka je vlastně odpad, vedlejší produkt. Dobře zpeněžený :)
K tomu průmyslovému zpracování – myslela jsem tím třeba veškeré sušenky, laskominy, párky (masové i rostlinné), tavené sýry, hotovej knedlík z obchodu… Ovoce, zelenina, obiloviny, čerstvé ryby atd. jsou považovány za tzv. „whole foods“, čili v původní podobě, nijak neupravené. Zas žádnej extrém jako že nejpůvodnější podoba je semínko atp. :))