Lorrien

Jak zrychlit prsty při hře na housle?

Dobrý den,
mám problém s rychlostí, jakou se mé prsty pohybují na hmatníku– je nízká. Když píši na počítači, nemám problém, ale na houslích jsou v jiném tvaru a než se na „éčku“ v molovém prstokladu dostanu 4. prstem na strunu, už mám být někde jinde.
Může to být tím, že mám prsty slabé? (Hraji teprve 3 měsíce, cvičím hodinu, dvě, někdy i tři denně [jak mám čas]) Nebo je to nejistota– nenávidím, když hraji falešně.
Taky cítím, že jsou občas ztuhlé.
Nemáte prosím nějaké tipy? Děkuji Vám :)

Nejlepší odpověď
Jirkaaa24

Cvičením 😉 většinou se to dostaví samo

Další odpovědi
Kelt

Jednak je třeba cvičit stupnice , etudy a jednoduché skladby a zaměřit se na část, která je těžká a tu procvičovat , takt dopředu i dozadu. Druhá věc je také provádět uvolnění prstů. A nezapomeňte, na počítači jsou prsty v jiné poloze než na houslích a fungují tam úplně jiné svaly. Nechtějte po pár měsících hrut jako Paganini. Důležitá je i psychická pohoda, Nehrajte proto, že musíte, ale, že chcete. Pokud cítíte, že je problém, zahrajte se veselou melodii. A taky je důležité si uvědomit, že nebudete pořád maximálně soustředěna uvolněna a pod, ale že se může projevit únava a pod. Někdy je proto dobré nehrát 2 hodiny v kuse, ale třeba kratší dobu, odpočitnout si, udělat něco jiného a pak zase hrát. Funguje to třeba u učení jazyka, sportu , i při hře na nástroj by to mělo fungovat taky. A někdy vydržíte hrát třeba 6 hodiny a nemůžete se toho nabažit, jindy se trápíte už za deset minut.