annas

Jak zní antické „zlaté pravidlo“ etiky a kdo je jeho autorem?

Dodržujete je ve svém jednání a chování?

Nejlepší odpověď
iceT

Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim."

„Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak jednejte vy s nimi.“

Mnoho lidí vyřklo tato a podobná slova,např i Konfucius a Sokrates,připo­dobním i Jak se do lesa volá,tak se z lesa ozývá.

Další odpovědi
vagra

Ve verších Odysseie se objevuje formulace tzv. zlatého pravidla jako etické normy: Kalypsó přísahá Odysseovi, že mu nechce škodit: Na mysli mám a stanovím, co bych i sobě sama chystala též, jsouc takou stižena tísní.
Odvolává se tak na ono
zlaté pravidlo,
které později, kolem roku 400 před. cituje např. athénský řečník Isokratés, nebo kolem roku 200 před. žid Ježíš Sírachovec ve sbírce moudrých výroků: Posuzuj svého bližního podle sebe; nejznámější podobu získalo díky Matoušovu evangeliu: Jak byste chtěli, aby lidé jednali s vámi, tak vy jednejte s nimi (Mt 7,12). Totéž naleznete později u Seneky: zacházej s podřízenými tak, jak si přeješ, aby nadřízený zacházel s tebou (Epistulae 47, 11); popř. záporná formulace: Co nechceš…nečiň.
V mládí,tomu tak vždy nebylo,ale teď mohu s čistým svědomím konstatovat:„A­no,snažím se řídit tímto zlatým pravidlem.“

Zdroj: upraveno z-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:6e­I_Z6QBTckJ:www.phil.muni­.cz/fil/etika/tex­ty/antickaeti­ka1.html+Jak%C3­%A9+zlat%C3%A9+pra­vidlo+etiky%3F&cd=1&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

poa.li

Tohle se snažím opravdu dodržovat, protože vím, že je to užitečné. Ne vždy se to však pod vlivem emocí daří…