Marta077

Jak zjistím, co je podnikání a co není?

Chtěla bych vydělávat přes internet, například služby či prodej a nebo něco jiného, jak poznám, co už je podnikání či jen nějaký obchod?

Nejlepší odpověď
ElonMusk

Zásadní je § 420 občanského zákoníku:

(1) Kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele.

(2) Pro účely ochrany spotřebitele a pro účely § 1963 se za podnikatele považuje také každá osoba, která uzavírá smlouvy související s vlastní obchodní, výrobní nebo obdobnou činností či při samostatném výkonu svého povolání, popřípadě osoba, která jedná jménem nebo na účet podnikatele.

Pod (2) spadá i nepřikázané jednatelství, kdy zástupce právním jednáním zavazuje sám sebe, pokud zastoupený jednání zástupce dodatečně neschválí.

Pojmem „živnostenským nebo obdobným způsobem“ se rozumí nabídka zboží třetím osobám, ačkoliv teorie se v názoru rozchází.

Pro Vás je skutečně zásadní, zda se zařadíte pod § 420 (1) či nikoliv. Dříve se za podnikatele považoval pouze ten, kdo měl veřejnoprávní oprávnění, dnes se za podnikatele považuje ten, kdo fakticky spadá pod § 420 (1), a to i za situace, kdy NEMÁ příslušná veřejnoprávní oprávnění, ačkoliv by je mít měl (tzv. neoprávněné podnikání, ale i tak podnikání).

Jinými slovy, pokud prodáváte nábytek po babičce na Aukru, tak podnikatelem nejste (schází záměr činit tak soustavně, sezónní práce však podnikáním budou). Pokud je Vaším záměrem si daným chováním soustavně vydělávat (nehledě na to, zda se dostanete do černých nebo červených čísel, tedy zisku nebo ztráty), pak budete podnikatelem – pak Vám vzniká povinnost chovat se v souladu s občanským zákoníkem, živnostenským zákonem, popřípadě z. o obchodních korporacích, pokud byste zakládala s.r.o., a.s., v.o.s., k.s. nebo družstvo. K obchodním korporacím se dále váže z. o veřejných rejstřících PO a FO, o podnikání na kapitálovém trhu atd. atd., to by Vám již poradil advokát nebo daňař.

Pokud si nebudete jistá, zda se ve Vašem případě jedná o podnikání či nikoliv, zkuste se podívat do § 3 živnostenského zákona, příp. jeho příloh, pokud máte zájem o živnost. Nebo si zavolejte na Živnostenský úřad, jistě Vám pomohou.

Další odpovědi
Rokio

Podnikání je dlouhodobá činnost konaná na vlastní jméno a vlastní zodpovědnost za účelem dosažení zisku.

zdroj: učivo na OA – napsáno vlastní slovy

nyjono

Co myslíš tím …jen nějaký obchod? Chceš si tím vydělávat?
Pokud ano, tak to asi bude podnikání.
Jestli ale nevíš úplně základní informace, raději podnikej něco jiného.

Pepa25

I obchod je podnikání …