TEREZA.B

Jak získal uran svoji radioaktivitu?

Nejlepší odpověď
Emefej

Uran i řada dalších prvků je radioaktivní proto, protože mají nestabilní jádro atomu, které se různou rychlostí samovolně rozpadá. Při rozpadu jádra dochází k vyzáření určitého množství energie a té se říká radioaktivita. Energie (radioaktivita) se uvolňuje v různých formách: proud elektronů, elektromagnetické vlnění, proud částic alfa. Kromě energie je produktem radioaktivní přeměny také vznik jiného chemického prvku, který to je, záleží na tom, jaký radioaktibní prvek se rozpadá i na dalších vlivech. Obvyklé rozpadové řady končí vznikem olova.

Zdroj: http://www.prvky­.com/92.html

Další odpovědi
Lucijej

Radioaktivita neboli radioaktivní rozpad je samovolná přeměna jader nestabilních nuklidů na jiná jádra, při níž vzniká ionizující záření. Změní-li se počet protonů v jádře, dojde ke změně prvku. Radioaktivitu objevil v roce 1896 Henri Becquerel u solí uranu.

Přirozená radioaktivita
Přirozená radioaktivita je důsledkem samovolného rozpadu atomového jádra. Přirozeně radioaktivních je mnoho látek v přírodě (takové látky se pak označují jako radioaktivní látky), včetně tkání živých organismů.

No a pak je ještě umělá radioaktivita.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ra­dioaktivita

martinecek20

Uran je radioaktivní chemický prvek, kov, patří mezi aktinoidy. Prvek objevil v roce 1789 Martin Heinrich Klaproth, v čisté formě byl uran izolován roku 1841 Eugene-Melchior Peligotem.[zdroj?]
Prvek byl pojmenován podle tehdy nově objevené planety Uran, která dostala jméno podle boha Urana v řecké mytologii (otec Titánů a první bůh nebes, manžel bytosti Gaia). Uran se tak stal prvním prvkem pojmenovaným podle nově objevené planety – později následovaly ještě neptunium a plutonium.

Zdroj: wikipedia

wankan

Zajímavý může být samotný vznik uranu. Většina nám známých prvků je výsledek činnosti hvězd. Pokud je mi známo, nejtěžším prvkem který takto vzniká je železo, ale co dál? Může třeba dopad asteroidu na povrch planety vytvořit podmínky pro syntézu jader a tím vznik „nového“ prvku?