Kaťuš

Jak zaúčtovat základní kapitál?

Víte, jak zaúčtovat základní kapitál, když jeho částka 200 000 byla na speciálním účtu u banky ještě před vznikem společnosti, a pak byla převedena snížená o poplatky (např. 199 000) na podnikatelský účet firmy? Použije se pouze analytika?

Nejlepší odpověď
Andělé

Mělo by se zaúčtovat na pasivní účet účt.třídy 491-Účet individuálního podnikatele na stranu D

Další odpovědi
Jambalaya

No, my to víme 🙂
Ke dni zápisu do OR otevřete účetní knihy a do zahajovací rozvahy, tedy počátečních stavů zapíšete:

  1. 200 tis na stranu aktiv na bankovní účet
  2. 200 tis na stranu pasiv základní jmění

Prvním účetním zápisem bude až poplatek za vedení účtu. Otevření účetních knih není účetní případ, je to pouze stav, který zdokumentujete.
Můžete sice do deníku našmudlat nějaké převody z počátečního účtu rozvažného apod. ale v praxi se to nedělá.