Matiselis

Jak zachovat vitamin C v citronu, který byl již přepůlen nožem?

Osobně používáme nádobu na citron – má žádaný efekt, nebo je to zbytečnost/jen dekorace?
Zaslechl jsem, že rozpůlený citron se musí dávat do lednice, ve vzduchotěsném obalu – aby si zachoval vitamín C. Pravda?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Pokud je známo mně, tak se citron (přepůlený) uchovává pod víkem především kvůli vysychání. Vitamín C neoxiduje nijak zběsile, pro výrazný úbytek by spíše dříve shnil či zplesnivěl. Zato tepelnému rozkladu (nad 60°C) kyselina askorbova (vitamín C) podléhá VELMI rychle.

Vysychání se týká nejen citronů, ale obecně veškerého ovoce a zeleniny (i jiných potravin). Proto se prodávají vzduchotěsné nádoby/krabičky.

Jestli ti jde o přírodní formu céčka, tak mnohem lepší než citron je paprika (trojnásobně), černý rybíz (čtyřnásobně) nebo šípek (osminásobně). 😉

Další odpovědi
da ny

S tím si moc hlavu nezatěžujte. 😉
Citron nestrkejte do lednice. Vymačkejte do vody a vypijte. 😉
Citron má kyselou chuť, ale působí, jako zásada. To je jeho přednost. Neutralizuje i pachy (Na prádlo stačí lihový ocet. Pro zdraví člověka je nevhodný. Včetně zeleniny v octu naložené. Kapka octa = kapka krve. Ocet je dobrý čistič, ekologický a zvládá i plísně.).

„K doplnění vitamínu C se citrusy moc nehodí
Vysoký obsah vitamínu C není tak podstatný, jako to, nakolik jej naše tělo dokáže využít. Hodně céčka mají šípky, rakytník či rybíz, zato třeba citron není v tomto směru žádnou bombou.“
https://www.vi­talia.cz/clan­ky/k-doplneni-vitaminu-c-se-citrusy-moc-nehodi/

Vše, co dáte do lednice nezakryté, nezabalené, především rychle okorá. oschne, scvrkne se.

elkon

Pokud ti jde o přírodní vitamíny, tak doporučuji přípravek vyrobený z tropické třešně (Acerola), která má 30× vyšší obsah vitamínu C než citron. Dále obsahuje mnoho dalších potřebných vitamínů, viz popis. Mám s ní nejlepší zkušenost po řadu let. https://www.wu­gi.cz/p/acero­la-prirodni-vitamin-c