dust8

Jak vzniklo slovo „slejvák“?

Nejlepší odpověď
annas

Uvádím etymologii podle Jiřího Rejzka., protože slejti se slovo složené, základem je sloveso líti, slítí, slévati.

Jeden z významu slova slejvák byl hrnek na slévání kávy.
Jinak prudký déšť expresívín výraz pro liják.
Výrazy slejvák jsou nespisovné.

Původ

Praslovanské *liti, *lьjati má nejblíže k litevskému líeti tv., lýti ‘pršet’, dále je asi příbuzné se starohornoněmeckým. līth ‘ovocné víno’, waleským lli ‘záplava, moře’, latinským lītus ‘břeh’, staroindickým vi-lināti ‘roztéká se’, vše z i ndoevropského *lei- ‘lít,téci.

Jak jsem uvedla, tvar slejvák je nespisovný, v češtině proběhly hláskové změna „y“, někde „i“ v ej. Tedy z íti/lýti = lejtíi – je v českých nářečích.

Předpona s – význam dohromady, kapky se spojí v jeden proud jako řeka.

Další odpovědi
anonym

Že se lejou (slejou) kapky vody asi. Teď koukám na krásný slejvák :)