zjentek

Jak vzniklo slovo rouška?

Bo se zahákne za uši?

Nejlepší odpověď
annas

Samozřejmě jde o zdrobnělé slovo od roucho.

"roucho, rouška. Stč. i rúcha (odtud dnešní zdrobnělina)

Praslovanské *rucho není zcela jasné. Snad vychází ze stejného
kořene jako :rušit, , :rvát, vykládá se jako ‘(nepřátelům) servaný
či vyrvaný oděv’

rrušit ´Psl. *rušiti je nejspíš opětovací sloveso od nedoloženého *rusti ‘rýt, kopat’, které je a příbusné se staroislandským ryskja ‘rvát’.

vše od ie. *reu-s- ‘rýt, rvát’

Sloveso rvát má stejný původ – od ie. *reu- ‘rýt, rvát’"

Jilří Rejzek, Etymologický slovník

V. Machek uvádí příklady – rúcho – šat, ve staroslověnštině šaty s vlečkou. Odvozené rouška = šakla, sátek, závoj.

Takže význam roucho – šaty odpovídá J. Rejzkovi, rvát někomu šaty, pohybovat jimi , servat, aby roucho nepůsobila rušivě. případně nezmátlo nepřítele.

Ještě jsem našla odklaz, v němž autor potvrzuje to, co jsem napsala.

https://region­.rozhlas.cz/rou­cho-7284431

„Hebrejské slovo RUAH se ve svém původním významu překládá jako dech, vzduch, vítr.“ Duch je přece neviditelný, tudíž žádmý oděv nepotřebuje.

https://ruah-ops.cz/o-nas/co-znamena-slovo-ruah/

Další odpovědi
Kelt

Snad ze slova roucho, které zakrývá část těla. Moje teorie, základ vidím v hebrejském Ruach – duch, duch svatý – Bůh, hebrejští kněží si oblékali roucho, aby byli zakryti a nevstupovali do svatostánku před boží tvář nazí.

marci1

Původně zdrobnělinou od slova roucho či staročeského rúcha bylo slovo rouška, které dnes používáme bez souvislosti s výrazem roucho. Roušku známe už jen jako sterilní tkaninu k ochraně před infekcí, většina z nás ani neví, že to původně byl závoj zakrývající hlavu, tedy jakési malé roucho hlavy. 🙂
https://region­.rozhlas.cz/rou­cho-7284431